Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

17. 06. 2019

Nowe artykuły:
Nie chcę żyć w skansenie!

Nie chcę żyć w skansenie!

Wiele faktów wskazuje na to, że PiS nie tylko cofa nas w aspekcie społeczno – kulturowym (aspekty „miękkie”). Oni cofają nas także w twardych aspektach cywilizacyjnych. Jak zrealizują swoje plany – będziemy żyli w kulturowo-cywilizacyjnym skansenie (zob. skansen). 

Z cyklu: skansen nasz odwieczny… 

Od dawna mamy trudności w wytłumaczeniu ludziom: dlaczego ten PiS jest taki straszny? Co czego prowadzą ich rządy? I wreszcie mamy dwa – niezwykle wyraziste – przykłady. Pojmie je każdy.

1. Duda bredzący w Niemczech coś o niemożności zakupu żarówek… To mocny symbol całej postawy tych ludzi. Na jaw dobitnie wychodzi, że ci goście całkowicie nie rozumieją współczesnego świata! Oni nadal mają w głowach świat połowy XX wieku, w którym liczą się rzeczy duże: moce energetyczne, spust surówki w hutach, produkcja wielkich paliwożernych maszyn, ciężka chemia itp. Itd. Liderem jest ten, kto więcej zużywa prądu; kto ma więcej kominów fabrycznych, wypuszczających do atmosfery metali ciężkich i benzopirenów – mniejsza o ochronę środowiska, o zmiany pogodowe, o zdrową żywność – kto się tym przejmuje… (pewnie: geje, gender, „gorszy sort” i im podobni…).

I wszystko wskazuje na to, że to będzie świat, w którym będziemy żyli, gdy już PiS przejmie już nasz kraj… To ich wizja kraju, do którego nas prowadzą.

2. Prezez LOTu, niejaki Milczarski – ten, z kolei, pokazuje jakie będą „dobro-zmianowe” stosunki pracy… Otóż będzie to świat dawnego polskiego folwarku, w którym właściciel może z pracownikiem dosłownie wszystko, gdy ten nie spełnia wszystkich oczekiwań pana): może dowolnie go wyrzucić, kazać mu pracować, gdy jest na zwolnieniu, udawać „dialog społeczny”, a w istocie – dać mu podstępnie zwolnienie dyscyplinarne, czy nawet odciąć od toalety, gdy próbuje protestować itp. O jakichś prawach pracowniczych, związkach zawodowych, stałych umowach o pracę – zapomnijcie! To wymysł szatana! W takim folwarcznym świecie panów i chamów będziemy żyli, gdy już będzie można dowolnie wdrażać „marzenia” „lepszego sortu” Polaków.

Wnioski są porażające – mimo opowiastek, które co pewien czas Morawiecki snuje z PiS-owskich mównic w stylu: „za górami, za lasami” (np. o milionie samochód elektrycznych w PL) – gdy zwycięży już całkiem PiS będziemy żyli w strasznym SKANSENIE, który definiuję jako dziwaczne połączenie:

  • ultrakonserwatywnego (post-średniowiecznego) rozumienia świata – kato-nacjonalizm,
  • feudalno-autorytarnych relacji społecznych – jeden wódz, jedna partia, jeden naród,
  • likwidacji praw pracowniczych, wolności obywatelskich (o prawach mniejszości i kobiet nawet nie wspominam!),
  • i „innowacji” gospodarczych, czyli – w wydaniu PiSu – rozwoju opartym na węglu, ciężkim przemyśle, anachronicznym rolnictwie, wyrębie lasów itp.

I teraz sobie odpowiedzmy – jakie będzie miejsce takiego kraju w Europie? Jakie będzie nasze życie w takim kraju?

Musimy zrozumieć: PiS to nie tylko zapaść sfery społecznej, politycznej, reputacji naszego kraju na świecie, czyli czynników „miękkich”. Polska PiS-u – oznacza naszą zupełną zapaść cywilizacyjną (skansen kulturowy i cywilizacyjny). Nie tylko społecznie zostaniemy zmarginalizowani w Europie – faktycznie spadniemy do ligi państw niedorozwiniętych, funkcjonujących w anachronicznym paradygmacie rozwojowym (w istocie: barbarzyńskich!).

Proponuję, abyśmy te aspekty ludziom tłumaczyli. Pokazywali skansen, do którego PiS nas prowadzi… To mocniej przemawia do większości, niż opowieść o SN. TK itp. (chociaż – rzecz jasna – i to jest bardzo ważne!).

Podziel się opinią:

Comments

comments

About The Author

Innowator. Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym KUL; stypendysta u prof. Leszka Kołakowskiego na University of Oxford. Ukończył także studia podyplomowe: Zarządzanie Finansami i Inwestycje Finansowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Public Relations w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Zajmuje się filozofią miasta, architektury (w ramach think-tanku BioCity Project) oraz trendami rozwojowymi w kulturze i cywilizacji, prowadzącymi do zmiany panujących paradygmatów. Także właściciel innowacyjnej agencji konsultingu terytorialnego: Metamorphosis Innova City. W jej ramach zaprojektował i wdrożył kilkanaście innowacyjnych marek i strategii terytorialnych dla wielu polskich miast, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i deliberacji społecznej. Współzarządzający Fundacją Nowej Kultury. Redaktor portalu progg.eu Napisz do mnie

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *