19. 03. 2024

Nowe artykuły:
Plaga analfabetyzmu mentalnego

Plaga analfabetyzmu mentalnego

„Ekspansja pięknych umysłów” to najnowsza książka Zbigniewa Pietrasińskiego, wielkiego popularyzatora rozwoju człowieka dorosłego. Pietrasiński wychodzi z założenia, że „ po zawrotnych postępach naszej cywilizacji w doskonaleniu warunków życia [rozwój technologii i gospodarki] nadchodzi era doskonalenia samych ludzi i ekspansji osobowości w pełni dojrzałych, wolnych od fanatyzmów i zacietrzewień, od małostkowości i samozakłamania.” Takie zmiany mają wywołać swoistą (r)ewolucję cywilizacyjną, pozwalające na przejście człowiekowi na nowy wyższy poziom rozwoju, wyzbycie się analfabetyzmu mentalnego. Jednak taka zmiana wymaga przemian na poziomie jednostkowym – wyparcia umysłów płytkich poprzez umysły głębokie…

C zy jest ów głęboki umysł? „Umysł głęboki, pozwalający jednostce na autodystans i uwolnienie się od blokujących ewolucję wewnętrzną iluzji, to między innymi instrument rozwoju osobowości, stojący do dyspozycji samej jednostki. Instrument uniezależniający ją znacząco od odwiecznych niedostatków wychowania i otwierający drogę do stawania się pełniejszym człowiekiem.”

Płytki umysł często charakteryzuje ludzi wykształconych, jedynie „nafaszerowanych wiadomościami”. Jego niezwykle odporna natura pozwala mu bez uszczerbku przetrwać niejedne studia wyższe…

Autor nie tylko opisuje potrzebę rozwoju głębokiego umysłu, ale daje wiele przykładów i narzędzi: co można zrobić „na rzecz posiadania nie tylko pięknego mieszkania i samochodu, ale również umysłu?” Tak jak świadomie poprzez odpowiednią dietę możemy wybierać, co i w jakich ilościach przepływa przez nasze ciało, tak i powinniśmy selektywnie podchodzić do strumieni aktywności w naszym życiu, kontrolować, co i w jakim celu przepływa przez naszą świadomość.

Problem dzisiejszej cywilizacji polega bowiem na nadmiernej koncentracji na torze rozwoju działalności gospodarczej i technicznej przy prawie całkowitym ignorowaniu toru rozwoju osobowego (człowieczeństwa). Pierwszy tor rozwoju jest traktowany z troską już poprzez system edukacji, a następnie – poprzez profesjonalny rozwój. Zajmują się nim fachowcy, specjalnie szkoleni trenerzy, wykładowcy, nauczyciele. Drugi tor tymczasem – rozwija się przypadkiem, mimochodem, zajmują się nim najczęściej amatorzy; a często jest wręcz tłamszony poprzez instytucje władzy i kościół. Pewnym jest przecie, że umysłami płytkimi łatwiej manipulować.

Zgadam się całkowicie z autorem „ Ekspansji…” – przykładowo: by móc prowadzić tak stosunkowo proste urządzenie, jakim jest samochód wymagany jest kurs teoretyczny, praktyczny, zdanie trudnego egzaminu, często dodatkowe jazdy doszkalające. A żeby wychować tak bardzo skomplikowany mechanizm, jakim jest człowiek? Jakimi umiejętnościami legitymują się rodzice? Wracając do edukacji – jak zauważa autor – koncentruje się ona nadmiernie na nauczaniu wiedzy („faszerowaniu wiadomościami”) kosztem kształtowania kultury poznawczej, dociekliwości, autodystansu, mądrości, samodzielnego myślenia, dystansu do własnego dziedzictwa, krytycznego stosunku do samego siebie i otoczenia. Kiedy byliśmy dziećmi, „wszczepiono” nam całą gamę poglądów, opinii, prawd objawionych, które przyjęliśmy z całym dobrodziejstwem inwentarza, bez zbędnych pytań czy analiz. Jedynie głębokie umysły potrafią się nad owym dziedzictwem pochylić i zrewidować go. „Drugą część życia człowieka mądrego absorbuje uwalnianie się od głupot, przesądów i mylnych opinii, nabytych w części pierwszej”

Autokreacja – samowychowanie, praca nad sobą – oznacza więc formowanie się jednostki poprzez wybory i działania, nie narzucone, ale przyjęte z udziałem własnym. Mimo wszystko, Pietrasiński patrzy na współczesny świat bardzo optymistycznie, z nadzieją. Kiedy – jak nie dziś w dobie indywidualizmu i Internetu – mógłby mieć miejsce początek końca analfabetyzmu mentalnego, początek drogi ku człowiekowi pełnemu?

Gorąco polecam. 

Zbigniew Pietrasiński: Ekspansja pięknych umysłów

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

About The Author

mm

Joanna Gołębiewska - proggtywistka społeczna głęboko zainteresowana sprawami zrównoważonego rozwoju, demokratycznej edukacji oraz harmonijnego, ekologicznego życia rozwijającego ludzki potencjał. Redaktorka magazynu "Progg Mag" oraz portalu progg.eu. Ukończyła studia na warszawskiej Szkole Głównej Handlowej, część swojej edukacji odbywając również w Bratysławie i Bergen, obecnie mieszka, pracuje i działa we Wrocławiu. W wolnym czasie poświęca się nauce języków, książkom, podróżom szczególnie w góry, czasem nawet na rowerze. Napisz do mnie

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *