Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

17. 06. 2019

Nowe artykuły:
Polityka także musi być sferą profesjonalną.

Polityka także musi być sferą profesjonalną.

Z cyklu: planowanie Polski po PiS-ie… Gdy PiS odejdzie, i przystąpimy – w co wierzę – do gruntownej przebudowy Polski: będziemy musieli domagać się profesjonalizmu także od polityków. 

Patrzę na te wszystkie „debaty” polityków, które w 99% polegają na odwracaniu kota ogonem, kłamstwach, inwektywach i innych niemerytorycznych działaniach i tak sobie myślę: ja to możliwe, że w społeczeństwie, w którym na każde miejsce pracy trzeba wykazać się jakąś kompetencją i uprawdopodobnić racjonalne działanie – w stosunku do polityki, która ma kluczowe znaczenie dla losów nas wszystkich – tolerujemy taki absurdalny sposób działania?! Dlaczego pozwalamy, aby politycy (lokalni i centralni) funkcjonowali w tak niszczący (rujnowanie więzi społecznych), marnujący energię społeczną (napuszczanie ludzi na siebie, wojny o wyimaginowane abstrakty, zamiast projektów ulepszania poszczególnych sfer życia) sposób?!

Pomyślmy, czy tolerowalibyśmy sytuację, gdyby szef firmy nie robił nic dla zarządzania nią, tylko napuszczał jedną cześć pracowników na drugą? Gdyby rzucał, wyssane z palca, zarzuty, kłamał, manipulował, oskarżał itp.? Praktycznie na żadnym innym stanowisku, poza politykami, nie tolerujemy tego! Dlaczego zatem ta – tak ważna dla naszego funkcjonowania – sfera życia objęta jest takim zaniechaniem?!

Wniosek jest prosty: musimy jak najmocniej domagać się uregulowania i ucywilizowania tej sfery życia społecznego! Politycy muszą – jak my wszyscy – wykazywać się dokonaniami, kompetencją i etycznymi regułami działania (kłótliwość, kłamstwa, manipulacje itp. – są wykluczone!). 

Podziel się opinią:

Comments

comments

About The Author

Innowator. Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym KUL; stypendysta u prof. Leszka Kołakowskiego na University of Oxford. Ukończył także studia podyplomowe: Zarządzanie Finansami i Inwestycje Finansowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Public Relations w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Zajmuje się filozofią miasta, architektury (w ramach think-tanku BioCity Project) oraz trendami rozwojowymi w kulturze i cywilizacji, prowadzącymi do zmiany panujących paradygmatów. Także właściciel innowacyjnej agencji konsultingu terytorialnego: Metamorphosis Innova City. W jej ramach zaprojektował i wdrożył kilkanaście innowacyjnych marek i strategii terytorialnych dla wielu polskich miast, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i deliberacji społecznej. Współzarządzający Fundacją Nowej Kultury. Redaktor portalu progg.eu Napisz do mnie

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *