19. 03. 2024

Nowe artykuły:
Progresivne Slovensko

Progresivne Slovensko

Przyjrzałem się bliżej projektowi Progresywna Słowacja (PS) – https://www.progresivne.sk/o-nas/ i wiecie co – to jest dokładnie projekt, który próbowałem rozwijać jako Progresywna Polska \ #iPartia.
Mimo, że oni powstali w 2017 (a ja zainicjowałem projekt w 2012, a #iPartieteż w 2017) – naprawdę świetnie zbudowali program, koncepcje ruchu, stronę, hasła itp. I będą (zapewne) za 2 tygodnie mieli swojego prezydenta (a my – progresywni Polacy, w tym i ja! – ponosimy klęskę za klęską!).

Moje uwagi:
1. Projekt jest naprawdę obywatelski – ludzie dyskutują na stronie internetowej, w lokalnych grupach itp. Czyli partia jest organizowana od dołu do góry.
Jakżeż to inne od naszej „Wiosny”, w której nasz pierwszy narcyz RP, Robert Biedron, kasuje regularnie krytyczne uwagi na swój temat i uwagi o partii (podobnie sie dzieje na portalach regionalnych!). Moje propozycje przekształcenia partii w model obywatelski \ oddolny – (w duchu http://progg.eu/ppi-partia-moich-marzen/ )- także permanentnie blokują… Innymi słowy, do dzisiaj nie ma strony partii, na której można by prowadzić otwarte debaty, glosować dobre pomysły i tworzyć mądrość zbiorową. A to jest właśnie – podstawowe kryterium odróżniania partii progresywnej, od wodzowskiej, starego typu…

2. Na co stawia PS? Na to, co proponowałem i ja –
A. na progresywną edukację, rozwój nauki, nowych, zielonych technologii.
B. Zmiany instytucjonalne i rozwój demokracji (patrz poniżej),
C. Oraz – co jest takie ważne! – na jakość życia! Przy czym chcą ja mierzyć za pomocą, popieranego także przeze mnie, Happy Planet Index, a nie głupiego PKB. To niezwykle progresywne! Widać w ich projekcie prawdziwie progresywny model społeczeństwa \ państwa (czego także tak brakuje „Wiośnie”).

3. PS stawia także na instytucje społeczne (czyli odnowienie „systemu” demokratycznego) Piszą: „Wierzymy, że liberalna demokracja potrzebuje instytucji, które ją kształtują i chronią. Wymagamy, aby były nowoczesne, otwarte i wydajne, ponieważ są tak samo dobre dla wszystkich.
Popieramy rozsądne interwencje w społeczeństwie, które pomagają każdemu mieć takie same szanse, chronić słabych i poprawiać nasze środowisko.” Widzimy tu rozsądne, umiarkowane podejście (ono przenika całą komunikację partii).

4. Co do ich wartości – niech streści je cytat: „Nikt z nas nie może przewidzieć przyszłości. Nie wiemy, jakie wyzwania przyniesie następny dzień, ale wciąż musimy się do nich przygotować.
Dlatego wierzymy w otwarte i kolorowe społeczeństwo. To jedyny sposób na tworzenie nowych pomysłów i nowych rozwiązań dla świata, w którym wszystko ciągle się zmienia. Tylko ona widzi, że przyszłość może nie być zagrożeniem, ale przede wszystkim nadzieją na lepszy świat.
Wierzymy w przyszłość, która nie nadchodzi, ale którą wszyscy wspólnie tworzymy.” (no to, jakbym sam siebie cytował  ).

5. I w końcu, co do stylu komunikacji ze społeczeństwem – dominują oddolne debaty, rozmowy, WSPÓLNA PRACA NA RZECZ PARTII. Jakież to odmienne znowu od „Wiosny”. Tutaj dominują albo emocjonalne pop-show polityczne, mieszające ludziom w głowach; albo pseudo-debaty, podczas których RB popisuje się swoją osobowością. Itp. Tymczasem ludzie z PS piszą: „Nie potrzebujemy dziś alfa-mężczyzn. Koncentrujemy się na silnym programie i szerokim zestawie osób, które potrafią go wykorzystać”. Droga „Wiosno”, tu także dobra dla was lekcja…

Rozdzierają mnie skraje emocje – radość i duma ze Słowaków – i smutek co do naszych perspektyw…

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

About The Author

Innowator. Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym KUL; stypendysta u prof. Leszka Kołakowskiego na University of Oxford. Ukończył także studia podyplomowe: Zarządzanie Finansami i Inwestycje Finansowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Public Relations w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Zajmuje się filozofią miasta, architektury (w ramach think-tanku BioCity Project) oraz trendami rozwojowymi w kulturze i cywilizacji, prowadzącymi do zmiany panujących paradygmatów. Także właściciel innowacyjnej agencji konsultingu terytorialnego: Metamorphosis Innova City. W jej ramach zaprojektował i wdrożył kilkanaście innowacyjnych marek i strategii terytorialnych dla wielu polskich miast, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i deliberacji społecznej. Współzarządzający Fundacją Nowej Kultury. Redaktor portalu progg.eu Napisz do mnie

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *