16. 12. 2018

Nowe artykuły:
PRT- przyjazny świat bez samochodów

PRT- przyjazny świat bez samochodów

W artykule „Samochód – morderczy zwornik naszego systemu” pisałem, że samochód to antyhumanistyczny, przynależny mijającej fazie cywilizacji industrialnej, system transportu. Sceptykom pokazuję w tym artykule, że są już na świecie i w Polsce rozwiązania znacznie lepsze, wygodniejsze i  tańsze, niż samochody – wystarczy tylko zmienić myślenie i zacząć je wdrażać.

W e wspomnianym powyżej artykule pisałem, ze transport samochodowy charakteryzują :
 • wielkie niebezpieczeństwo (na drogach świata ginie co roku 1,2 mln ludzi!! – sam ten fakt już dyskwalifikuje samochody)
 • bardzo droga infrastruktura drogowa, którą auta wykorzystują, a przy tym mało trwała (widać to na polskich drogach)
 • drogi zajmują bardzo dużo cennego miejsca (które mogłoby być wykorzystane np. na parki lub eko-habitaty)
 • samochody są szkodliwe dla środowiska i zdrowia człowieka (ilość chorób jest trudna do zliczenia)
 • a do tego używają paliwo produkowane z surowców, które są na wyczerpaniu (ropa naftowa)

Każdego, kto racjonalnie i bez uprzedzeń rozważy problem – musi zadziwić fakt, że ludzkość tak masowo użytkuje ten niszczycielski wynalazek.

Ktoś mógłby powiedzieć: „Ale przecież nie ma żadnej alternatywy dla transportu samochodowego!” W tym artykule pokazuję, że nie jest to prawdą.

Tą alternatywą jest – rozwijany na całym świecie – system PRT, w sumie moglibyśmy go nazwać po polsku systemem szybkiego transportu osobistego, ale trzymajmy się skrótu „PRT”. Zacznijmy od definicji: Personal Rapid Transit – koncepcja indywidualnego transportu miejskiego lub podmiejskiego; oparta na automatycznych niewielkich pojazdach dostępnych na żądanie, z wprowadzaniem adresu miejsca docelowego, i funkcjonujących bez zatrzymywania się na pośrednich przystankach. Pojazdy poruszają się w zależności od typu PRT po różnego rodzaju –  specjalnie przygotowanych i zabezpieczonych przed innymi pojazdami – trasach (naziemnych, podwyższonych lub podwieszonych), które są przeznaczone wyłącznie dla danego PRT1.

Tu przykład filmu demonstrującego koncepcję:

To rozwiązanie w typie naziemnym.

Poniżej rozwiązanie mieszane – naziemne, podwyższone i podwieszone – ze Szwedzkiego Instytutu Transportu.

Jak widać, system ma same zalety.

Podstawowe z nich to:

 • Bezkolizyjność oraz sterowanie komputerowe, z czego wynika cecha najważniejsza: duże bezpieczeństwo
 • Prostota rozwiązań, co oznacza dużą niezawodność (wskazują na to pierwsze wdrożenia)
 • Bardzo duża przepustowość systemu, co wynika ze sterowania przez centralny komputer
 • Niska energochłonność, ponieważ poruszają się tylko te pojazdy, które realizują zadanie przewozowe
 • Neutralność wobec środowiska – system jest zdrowy
 • Niskie koszty budowy infrastruktury oraz wymóg minimalnych gruntów na ich budowę
 • Łatwość adaptacji systemu do transportu osób niepełnosprawnych

Co ciekawe, także w Polsce mamy proponowane dwa systemy PRT:
1. System MISTER, wymyślony przez Olgierda Mikoszę;
2. System SITIN, stworzony przez prof. Włodzimierza Choromańskiego z Zakładu Teorii Konstrukcji Urządzeń Transportowych, na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.

Poniżej – zobaczcie zasady dotyczące systemu nr1:

Miasto Opole i Rzeszów zapowiedziały już w 2008 roku wdrożenie System MISTER, ale (jak to zwykle bywa w naszym kraju) do dzisiaj nic się nie wydarzyło. A szkoda, bo oprócz służącego ludziom rozwiązania, można by uzyskać efekt rozgłosu, który zmieniałby stereotypy dotyczące naszego kraju. To jednak wątek na inny artykuł.

Co do systemu 2 – polecam przeczytanie artykułu.

Jak wiadomo, innowacyjność w naszym kraju nie ma znaczących tradycji, zatem zaczniemy pewnie wdrażać opisane pomysły – jak zrobią to inni. Na szczęście można przedstawić już konkretne wdrożenia systemów PRT. Sceptycy (czyli zakamuflowani krypto-samochodofile) mogą zatem zobaczyć przykłady działających systemów. Chodzi o ULTra. Poniżej – film pokazujący działanie systemu na lotnisku Heathrow w Londynie. Lada dzień ULTra będzie także uruchomiony w Masdar w Abu Dhabi.

Jest jasne, że jako cywilizacja dysponujemy już technologią zastąpienia transportu samochodowego – który niesie tak wiele szkód, dramatów i dewastacji – racjonalnym, przyjaznym dla ludzi i dla środowiska systemem centralnie sterowanego transportu personalnego (PRT). Niestety, nie dysponujemy jednak strukturami myślowymi, które pozwoliłyby masowo przeciwstawić się giga-potężnemu lobby producentów samochodów (który stoi w centrum obecnej fazy cywilizacji). Nie widać także woli społecznej, aby zerwać nasze związki z samochodami. Mimo to, po obejrzeniu powyższych (i wielu innych) przykładów PRT, mam pewność, że historia samochodów dobiega końca. I im szybciej się skończy, tym szybciej wejdziemy na ścieżkę mądrzejszego, bardziej służącego naszym ludzkim celom sposobu życia.

1. Za wikipedią

Comments

comments

About The Author

Innowator. Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym KUL; stypendysta u prof. Leszka Kołakowskiego na University of Oxford. Ukończył także studia podyplomowe: Zarządzanie Finansami i Inwestycje Finansowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Public Relations w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Zajmuje się filozofią miasta, architektury (w ramach think-tanku BioCity Project) oraz trendami rozwojowymi w kulturze i cywilizacji, prowadzącymi do zmiany panujących paradygmatów. Także właściciel innowacyjnej agencji konsultingu terytorialnego: Metamorphosis Innova City. W jej ramach zaprojektował i wdrożył kilkanaście innowacyjnych marek i strategii terytorialnych dla wielu polskich miast, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i deliberacji społecznej. Współzarządzający Fundacją Nowej Kultury. Redaktor portalu progg.eu Napisz do mnie

Related posts

1 Comment

Comments are closed.