Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

17. 06. 2019

Nowe artykuły:
Musimy być pryncypialni!

Musimy być pryncypialni!

Słuchałem dzisiaj rano w TokFm audycji Grzegorz Sroczyński. W studio rozmawiali Seweryn Blumsztajn z Rafał Wos. Rozmowa dotyczyła artykułu Pana Wosia, w którym proponuje on lewicy szukanie porozumienia z PiSem itp.
Na bazie tej rozmowy – symetrysty i solidarnościowego demokraty – widać z jakim chaosem myślowym mamy nadal do czynienia.
Pan Woś i jemu podobni symetryści, nie przyjmują do wiadomości podstawowej prawdy: można i trzeba rozmawiać, toczyć spory z każdym, kto szanuje reguły i principia państwa, na które umówiliśmy się (zatwierdzając konstytucję).
Ale każda siła, która – wykorzystując te reguły dla zdobycia władzy – zaraz potem zaczyna ich demontaż, a protestującym przeciw temu – zamyka usta; natomiast każdego, kto jest przeciwny ich działaniom – nazywa zdrajcą (wręcz odmawia mu prawa do nazywania się Polakiem) – z kimś takim nie można rozmawiać i szukać kompromisu. Bo to tak, jakby jechały na nas wrogie czołgi, a my machalibyśmy do nich przyjaźnie i mówili – porozmawiajmy, zrozummy się, znajdźmy kompromis…
W sprawach dotyczących fundamentów: wartości, reguł demokratycznych i prawnych definiujących ustrój – musimy być pryncypialni! Na tym właśnie polega bycie cywilizowanym. Umawiamy się na pewien paradygmat i WYŁĄCZNIE W JEGO RAMACH MOŻNA PROPONOWAĆ RÓŻNE ROZWIĄZANIA… A każdy kto obala go siłą, a nie prawdziwą przewagą polityczną (np. przez legalną zmianę konstytucji) – musi być uznany za wroga. Z kimś takim się walczy, a nie paktuje.
Przy okazji, tendencja do rozmywania wszystkiego, relatywizowania reguł itp. – jest właściwa dla społeczeństw prymitywnych, w których nie ma zrozumienia dla znaczenia wartości i reguł definiujących ramy funkcjonowania społeczeństwa (życie w stałym chaosie i rządy nagiej siły).

Podziel się opinią:

Comments

comments

About The Author

Innowator. Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym KUL; stypendysta u prof. Leszka Kołakowskiego na University of Oxford. Ukończył także studia podyplomowe: Zarządzanie Finansami i Inwestycje Finansowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Public Relations w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Zajmuje się filozofią miasta, architektury (w ramach think-tanku BioCity Project) oraz trendami rozwojowymi w kulturze i cywilizacji, prowadzącymi do zmiany panujących paradygmatów. Także właściciel innowacyjnej agencji konsultingu terytorialnego: Metamorphosis Innova City. W jej ramach zaprojektował i wdrożył kilkanaście innowacyjnych marek i strategii terytorialnych dla wielu polskich miast, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i deliberacji społecznej. Współzarządzający Fundacją Nowej Kultury. Redaktor portalu progg.eu Napisz do mnie

Related posts