19. 03. 2024

Nowe artykuły:
Bambusowy wysokościowiec
Photo Credit To Inhabitat

Bambusowy wysokościowiec

Biuro Tokamarch Architects zaprojektowało bambusowy wysokościowiec, który swoim wyglądem nawiązuje do tradycyjnych chińskich wiosek Dai. Ubolewając nad faktem, iż większość gwałtownej urbanizacji mającej miejsce w Chinach charakteryzuje się kompletną ignorancją zarówno wobec rdzennej kultury tego regionu, jak i jego warunków klimatycznych, firma postanowiła postawić na miejscową tradycję architektoniczną i lokalne materiały, tworząc XishuangbanNa Residence – współczesne osiedle mieszkalne, które pozostaje w harmonii ze swoim otoczeniem. 

J ak wiadomo, rosnąca populacja Chin potrzebuje nowych miejsc zamieszkania, jednak Tokamarch Architects sugerują, że istnieje alternatywa dla szpetnych osiedli mieszkaniowych, z których każde wygląda tak samo. Co więcej, architekci chcą zadbać o to, aby projekt uwzględniał i respektował tradycje społeczeństwa, pośród którego powstanie budynek. XiShuangnBanNa, piękny region znany z tropikalnych lasów deszczowych i rdzennej ludności słynie także z domów Dai stworzonych z lokalnych materiałów takich, jak bambus, czy drewno. Tokamarch Architects chcą, aby ich wysokościowiec z widokiem na rzekę LanCang składał się z takich właśnie, ułożonych wertykalnie domów.

Choć fasada budynku jest otwarta, prywatność zostanie zachowana dzięki bambusowemu ogrodzeniu i licznym rodzimym roślinom, które zapewnią także przyjemny mikro-klimat oraz ochronę przed słońcem i wiatrem. Dwu-kondygnacyjne publiczne dziedzińce znajdujące się na umiejscowionej z tyłu budynku platformie oraz podniebne ogrody stworzą przyjazne mieszkańcom zielone otoczenie. Najważniejszy jednak jest fakt, iż ten zbudowany przy użyciu wielowarstwowego drewna oraz bambusa wysokościowiec stanowi początek zupełnie nowej miejskiej estetyki, która przeciwstawia się szpecącemu tak wiele Chińskich miast betonowemu trendowi.

Tłumaczył: Jan Sienkowski

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

About The Author

mm

Materiały redakcji Progg.

Related posts

2 Comments

  1. RedHead

    fajne ale zastanawiam się .. skoro domy obok zostały zaprojektowane dla odporności na opady ..jak sobie z opadami poradzi ta otwarta konstrukcja ?

    Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *