19. 03. 2024

Nowe artykuły:
Polskie bałwochwalstwo…

Polskie bałwochwalstwo…

W odniesieniu do obrazu tęczowej Matki Boskiej…

Drodzy Katolicy, chcę wam powiedzieć o prostej prawdzie (użyję obrazu Magritta, aby nikogo nie urazić): obraz fajki NIE JEST FAJKĄ – JEST NADAL OBRAZEM (układem kolorów i form na powierzchni płaskiej). Nie wolno mylić przedstawienia rzeczy z rzeczą samą…

Jeżeli nadajecie wartość sacrum samemu obrazowi – zaprzeczacie tradycji waszej religii. W Biblii jest bowiem powiedziane:
„„Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią. Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. ” (Wj 20,4–5, Biblia Tysiąclecia, III wydanie).

Sprawa to ma zresztą ogromną tradycję w chrześcijaństwie. Wiąże się z tzw. sprawą ikonoklazmu. Najogólniej chodziło w różnych okresach o zakazanie czczenia świętych obrazów, właśnie dlatego, aby nie mylić obrazu z sacrum. Ale kochani, sprawa ikonoklazmu to VIII i IX wiek… chyba trochę wasza świadomość się rozwinęła i nie trzeba wam tłumaczyć tak podstawowych spraw (nie mówiąc o wskrzeszaniu ruchu ikonoklastów) 

A zatem – każdy może robić dowolne rzeczy z dowolnym obrazem religijnym – BO TO TYLKO OBRAZ! A WY NIE WIERZYCIE W OBRAZY – TYLKO W TO, CO ON PRZEDSTAWIA… Czynienie zatem czegokolwiek z tym obrazem – nie może was obrażać..

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

About The Author

Innowator. Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym KUL; stypendysta u prof. Leszka Kołakowskiego na University of Oxford. Ukończył także studia podyplomowe: Zarządzanie Finansami i Inwestycje Finansowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Public Relations w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Zajmuje się filozofią miasta, architektury (w ramach think-tanku BioCity Project) oraz trendami rozwojowymi w kulturze i cywilizacji, prowadzącymi do zmiany panujących paradygmatów. Także właściciel innowacyjnej agencji konsultingu terytorialnego: Metamorphosis Innova City. W jej ramach zaprojektował i wdrożył kilkanaście innowacyjnych marek i strategii terytorialnych dla wielu polskich miast, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i deliberacji społecznej. Współzarządzający Fundacją Nowej Kultury. Redaktor portalu progg.eu Napisz do mnie

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *