18. 04. 2024

Nowe artykuły:
Główne Polskie problemy

Główne Polskie problemy

Ależ my – progresywni, otwarci Polacy – mamy wyzwania wobec organizacji naszego społeczeństwa i kraju..! Nie wiem, czy czujecie to brzemię (codziennie krzątając się wokół własnych spraw); ja je teraz dojmująco poczułem.. –

1. ZDEMORALIZOWANY, MASOWO OSZUKUJĄCY LUDZI KOŚCIÓŁ KATOLICKI – jeżeli nie ucywilizujemy jego roli w społeczeństwie nowoczesność kulturową, rozwój społeczeństwa możemy sobie darować… A bez nowoczesności kulturowej (w tym: prawdziwej kultury demokratycznej wewnątrz społeczeństwa – nigdy nie dołączymy do rozwiniętych krajów świata!).

2. CAŁKOWICIE NIESPRAWIEDLIWE, NIEWYDAJNE PAŃSTWO, FATALNIE OBSŁUGUJĄCE NAS NA CO DZIEŃ – tu setki spraw: od uprzywilejowania anachronicznych sektorów (górnictwo, brudna energetyka, przez fatalną jakość usług (służba zdrowia), po zawłaszczenie państwa przez partie, kościół i inne lobby (łapówki, ciemne interesy, niesprawiedliwe podatki, np. ich brak od kk i dużych korporacji).

3. ANACHRONICZNY PRZEKAZ KSZTAŁTUJĄCY MYŚLENIE POLAKÓW (KULTURA, ŚWIATOPOGLĄD) (nasz „ludowy”- ) KONSERWATYZM – to powód dla którego nie możemy wyrwać się z zaklętego kręgu naszych fobii, iluzji, mitów itp. NIE MAMY – W SKALI MASOWEJ – PRAWDZIWEGO OBRAZU ŚWIATA, JAK I WYZWAŃ, PRZED KTÓRYMI STOIMY SAMI, NASZ KRAJ I ŚWIAT (inkluzywne, sprawiedliwe społeczeństwo, ochrona klimatu, skok ku nowym technologiom, nowy – oparty na holistycznym rozwoju człowieka i zdrowiu – model życia. Itp.)

Mój boże ileż problemów! A jeden większy od drugiego! A przy tym, jak zaniedbamy chociaż jeden nich – znowu stoczymy się na głębokie peryferie Europy.

A jak Ty widzisz nasze wyzwania i jak sobie z nimi radzisz?

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

About The Author

Innowator. Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym KUL; stypendysta u prof. Leszka Kołakowskiego na University of Oxford. Ukończył także studia podyplomowe: Zarządzanie Finansami i Inwestycje Finansowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Public Relations w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Zajmuje się filozofią miasta, architektury (w ramach think-tanku BioCity Project) oraz trendami rozwojowymi w kulturze i cywilizacji, prowadzącymi do zmiany panujących paradygmatów. Także właściciel innowacyjnej agencji konsultingu terytorialnego: Metamorphosis Innova City. W jej ramach zaprojektował i wdrożył kilkanaście innowacyjnych marek i strategii terytorialnych dla wielu polskich miast, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i deliberacji społecznej. Współzarządzający Fundacją Nowej Kultury. Redaktor portalu progg.eu Napisz do mnie

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *