25. 06. 2024

Nowe artykuły:
Biofilia

Biofilia

Dosłownie: miłość do życia lub do całej Sieci Życia (zob. biosfera) ewoluującej na Ziemi.

Termin oznacza zatem postawę życiową, w której wyrażamy podziw dla Natury i jej sposobu działania, rozwiązań; zamiast – jak w cywilizacji przemysłowej – lekceważenia jej, traktowania jako „zasób”. Jest to podstawowa postawa w nowej fazie rozwoju cywilizacji, która zastępuje cywilizację przemysłową (modernizm).

Termin spopularyzował Edward O. Wilson, w książce Biophilia (1984). Przedstawił tam hipotezę biofilii, która zakłada istnienie wewnętrznej więzi miedzy człowiekiem a innymi formami życia. Określił tam biofilię jako „dążenie do tworzenia partnerstwa z innymi (nie-ludzkimi) formami życia”.

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

« Back to Glossary Index

About The Author

Innowator. Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym KUL; stypendysta u prof. Leszka Kołakowskiego na University of Oxford. Ukończył także studia podyplomowe: Zarządzanie Finansami i Inwestycje Finansowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Public Relations w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Zajmuje się filozofią miasta, architektury (w ramach think-tanku BioCity Project) oraz trendami rozwojowymi w kulturze i cywilizacji, prowadzącymi do zmiany panujących paradygmatów. Także właściciel innowacyjnej agencji konsultingu terytorialnego: Metamorphosis Innova City. W jej ramach zaprojektował i wdrożył kilkanaście innowacyjnych marek i strategii terytorialnych dla wielu polskich miast, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i deliberacji społecznej. Współzarządzający Fundacją Nowej Kultury. Redaktor portalu progg.eu Napisz do mnie

Related posts