17. 04. 2024

Nowe artykuły:
Slaktywizm

Slaktywizm

Slaktywizm (za wikipedią) – słowo pochodzące ze złożenia słów slacker (=nierób, leniuch) oraz activism. Jest to zwykle pejoratywne określenie „dobrego samopoczucia” po „dobrze spełnionym obowiązku” jakim jest wirtualne poparcie jakiejś idei czy akcji społecznej. Co jednak ważne – owo poparcie ma minimalne bądź nie ma żadnego przełożenia na rzeczywistość – oczywiście poza ową satysfakcją odczuwaną przez slaktywistę. Ba – poza poparciem danej społecznej akcji nie wymaga się od naszego slaktywisty niczego więcej. To wytrąciłoby slaktywistę ze wspomnianego dobrego samopoczucia.

Aktywności będące emanacją slaktywizmu to m.in.: podpisywanie petycji internetowych, dołączanie do grup na facebooku, noszenie tzw. bransoletek świadomościowych, uczestnictwo w krótkotrwałych akcjach typu “Godzina dla Ziemi”, itd.

Pierwsze użycie słowa slaktywizm przypisuje się Barnaby Feder’owi, który w swoim artykule w New York Times (Maj 29, 2002) określił slaktywizm jako pragnienie ludzi by zrobić coś dobrego bez wstawania z krzesła.

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

« Back to Glossary Index

About The Author

mm

Materiały redakcji Progg.

Related posts