30. 05. 2024

Nowe artykuły:
Działamy! Jak dojść do #iPartii?

Działamy! Jak dojść do #iPartii?

Założenia ogólne:

1. chcemy wypracować narzędzia zbiorowej deliberacji oraz wspólnego podejmowania decyzji,

2, chcemy wypracować reguły działania głęboko demokratycznej, opartej na aktywnych członkach (a nie aparacie partyjnym!) partii (a właściwie: e-partii, bo działającej, póki co, głównie w necie).

3. chcemy zgromadzić ludzi, którzy – wspólną pracą – wypracują wizję Polski, w oparciu o podstawy podejścia progresywnego, t.j. z założeniem:

  • pierwszeństwa człowieka przed kapitałem (systemem w ogóle),
  • pierwszeństwa dobra planety, nad zyskiem korporacji,
  • społeczeństwa zorganizowanego oddolnie (zdecentralizowanym), w oparciu o pryncypia solidarności, współpracy, tolerancji, wolności itp.

4. Jak to wszystko będziemy mieli – przejdziemy do fazy zmiany realiów, tzn. realnej działalności partii.

 

Etapy realizacji projektu:

Stan na: [wrzesień 2020] –

1. W ramach ProggLabu, na poważnie uruchamiamy projekt #iPartia. Przypominam, że w tym projekcie nie chodzi o partię jako taką, ale raczej o projekt badania możliwości partii nowego typu: radykalnie demokratycznej, działającej deliberacyjnie (w oparciu o internet), gromadzącej mądrość zbiorową, testującą rozwiązania wspólnego podejmowania decyzji, na bazie wnikliwej dyskusji merytorycznej. Zgodnie z założeniami opisanymi szczegółowo – tutaj

  • Dla tego celu, pracujemy już (Miłosz Kłosowicz) nad uruchomieniem zaawansowanego portalu do wspólnych debat \ decyzji zbiorowych. Portal to potencjalnie nowa jakość polityczna. Ale jednak trzeba wypełnić go treścią (debatami, projektami).

2. Jak będziemy mieli portal – zaczniemy próbny rozruch.. A potem, prace nad sformułowaniem naprawdę nowych rozwiązań programowych – dla naszego kraju \ dla Europy.

  • Będziemy gromadzić (jako ProggLab) progresywne i futurystyczne rozwiązania: społeczne, polityczne, ekonomiczne. Czas bowiem pomyśleć o nowym społeczeństwie, które zerwie z obecnymi paranojami: manipulacją społeczeństwem na giga-skalę (opresyjna, regresywna pop-kultura), z konsumeryzmem, z patologicznym kapitalizmem (korporacyjnym, finansowym „kasynem”), z niszczeniem planety na skale niewyobrażalną oraz ze zniewalaniem człowieka przez patologiczne społeczeństwo konserwatywno – burżuazyjne.

3. Jak już coś będziemy mieli – zaczniemy promować portal i zapraszać do niego jak najwięcej Polaków. I tam będziemy – stopniowo – reagowali na wszelkie patologiczne problemy dzisiejsze, i będziemy wspólnie szukali dla nich pozytywnych, progresywnych rozwiązań! Stopniowo, stworzy to koncepcje nowej Polski – z perspektywy zwykłych ludzi i dobra Planety.

4. Wtedy, zaczniemy zbierać kasę, aby móc przełożyć to na wielką kampanię społeczną: billboardy, plakaty, ulotki, filmy, festiwale itp. Zaprosimy do współpracy artystów, grafików, filmowców.. I okleimy cały kraj progresywnymi pomysłami na lepszy kraj: prawdziwą demokrację oddolną, zdecentralizowany kraj, partycypacyjne społeczeństwo, gospodarkę dobra wspólnego itp.

5. Wtedy też zaczniemy – wg. reguł demokracji uczestniczącej – spotykać się z ludźmi w realu.. I będziemy urealniali wcześniejsze projekty. Może też okaże się mieć sens działanie z powołaniem alternatywnego parlamentu i rządu, co opisałem w artykule

6. I ew. przekształcimy się w faktyczną partię (w oparciu o liderów, którzy się sprawdza w działaniu początkowym oraz twarde reguły, które wypracujemy!).

  • Podkreślam: nie pytajcie mnie o gotowe rozwiązania, itp., bo POSZUKUJE DO WSPÓŁPRACY PARTNERÓW, A NIE WYKONAWCÓW.. A zatem wszystko będziemy musieli wspólnie stworzyć (unikając szalejących ego, nieporozumień, małostkowości, głupoty.. ).

Tyle na początek…

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

About The Author

Innowator. Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym KUL; stypendysta u prof. Leszka Kołakowskiego na University of Oxford. Ukończył także studia podyplomowe: Zarządzanie Finansami i Inwestycje Finansowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Public Relations w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Zajmuje się filozofią miasta, architektury (w ramach think-tanku BioCity Project) oraz trendami rozwojowymi w kulturze i cywilizacji, prowadzącymi do zmiany panujących paradygmatów. Także właściciel innowacyjnej agencji konsultingu terytorialnego: Metamorphosis Innova City. W jej ramach zaprojektował i wdrożył kilkanaście innowacyjnych marek i strategii terytorialnych dla wielu polskich miast, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i deliberacji społecznej. Współzarządzający Fundacją Nowej Kultury. Redaktor portalu progg.eu Napisz do mnie

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *