19. 03. 2024

Nowe artykuły:
Czym jest cybertektura?

Czym jest cybertektura?

„Budynki XXI wieku będą zupełnie inne od XX-wiecznych”, mówi James Law z Cybertecture International, „Architektura nie składa się już wyłącznie z materii – betonu, stali i szkła – w coraz większym stopniu tworzą ją zaawansowane technologie, multimedia, inteligentne oraz interaktywne materiały.” Cybernetyczna architektura jest czymś pomiędzy robotem, komputerem, a budynkiem. Jest czymś pomiędzy materią a informacją.

I nternet i komputery, nieodwracalnie zmieniły naszą rzeczywistość. Coraz więcej czasu spędzamy w wirtualnym świecie. To tam spotykamy znajomych, prowadzimy interesy, działalność gospodarczą. Przestrzeń realna i wirtualna coraz mocniej się zazębiają. Większość świata rzeczywistego już została sfotografowana i naniesiona na cyfrową sieć informacji. Cyfryzacja w naturalny sposób rozprzestrzenia się na coraz to nowe dziedziny życia. Wirtualny świat fascynuje projektantów – ławka, lustro, budynek, teraz już każdy przedmiot może mieć swój mały procesor i oprogramowanie, może reagować, odpowiadać i zmieniać się. Granicą jest tylko ludzka wyobraźnia.

Magiczny świat cyfr zainspirował Jamesa Law do stworzenia firmy projektowej integrującej świat materialny z cybernetycznym. Wizje rodem z future-punk anime, stają się wielowymiarową rzeczywistością.

Na początku działalności firma zrealizowała cybernetyczne lustro, które przypomina ogromny tablet. James Law Cybertecture wykonywali wnętrza dla kompleksów kinowych. Później zrealizowano Cybernetyczny Pawilon Doświadczalny. Jego wnętrze jest zaopatrzone w dwa 360 stopniowe ekrany panoramiczne, które mają na celu wręcz przeniesienie odbiorców do wirtualnego świata. Zaprojektowany w formie symbolicznego spodka ma służyć do organizacji wystaw, działań edukacyjnych, a także po prostu do rozrywki.

Działalność firmy cały czas balansuje pomiędzy cyber przestrzenią, a przestrzenią realną. Ściany projektów nie znoszą statyki, albo są opatrzone wyrafinowaną futurystyczną zmienną instalacją świetlną LED, albo są dosłownie ekranami LCD, hiperpowierzchniami – wrotami do cyber świata.    

W budowie jest już apartamentowiec iPad, w którym inteligentne technologie zastosowano niemal dla każdej ściany, okna, a nawet dla mebli.

Projekcja wirtualnej rzeczywistości – cybertecture reality – zmieni widok z okna na ulubiony obraz nadawany na żywo z kamer ulokowanych w różnych miejscach na świecie. Łazienka sama zmierzy wagę lokatora, ciśnienie krwi i temperaturę. Niektóre ściany apartamentów będą się składać, aby zmieniać aranżację wnętrz. Programowalny będzie również kolor ścian, sceny oświetlenia, a wszystkie te funkcje będą dostępne komendami głosowymi. Zamiast kluczy mieszkańcy będą mieli zbliżeniowe „znaczki”. Apartamentowiec posiada cały kompleks rekreacyjny – basen, jacuzzi, siłownię. Jacuzzi wyposażono w wodoodporne ekrany dotykowe, aby oglądać filmy zażywając relaksującej kąpieli.

Apartamentowiec iPad wydaje się bardzo skrajną koncepcją projektowania przestrzeni, agresywnie wręcz odrywającą mieszkańców od realu. Być może dlatego James Law w kolejnych projektach szuka powiązań ze środowiskiem.

Realizacje James’a Law są stopniowo coraz bardziej zwrócone ku naturze. Architekt zaczyna stosować bioklimatyczne mechanizmy kontroli klimatu.

Cybernetic Egg w Mumbai (Indie) zaprojektowano jako silny akcent, swoiste jądro skupiające uwagę w dzielnicy biznesowej Bandra Kurla Complex. Założenie składa się z 33 tys. m2 powierzchni biurowych umieszczonych na 13 piętrach oraz 3-poziomowego parkingu na 400 samochodów. Charakterystyczna bryła Cybernetic Egg ma być ikoną. Koncepcja ma ilustrować ekosystem, taki sam jakim jest samowystarczalna kula ziemska. Obiekt jest więc fizycznym odzwierciedleniem ziemi, która jest połączona z resztą świata niematerialną siecią informacji. Jajowata siatka konstrukcyjna budynku pozwala na zaoszczędzenie powierzchni zabudowy oraz zmniejsza zużycie materiału o 15% w porównaniu do konwencjonalnego, ortogonalnego budynku. Przestrzeń wewnętrzna nie wymaga kolumn, więc można ją dowolnie aranżować.

Bioklimatyczne elementy budynku:

  • Orientacja: Bryła cybernetic Egg jest „czubkiem” zwrócona ku słońcu, aby w południe promienie maksymalnie omijały budynek.
  • Helioaktywność: Fasada cybernetic Egg składa się z wielu różnych rodzai oszklenia. W zależności od rodzaju światła, które pada na określoną powierzchnię, fasada albo jest fotowoltaiczna, albo zaopatrzona w spiekane inteligentne żaluzje, sprzężone z systemem automatyki budynku, albo po prostu przyciemniona.
  • Wewnętrzne ogrody: Zielone obszary umieszczono w miejscach najbardziej narażonych na przegrzewanie. Rośliny fenomenalnie radzą sobie z nadmiarem słońca, produkują tlen, dają cień i chłód, zapewniają odpowiednią wilgotność powietrza. Ogrody są niezbędnym elementem pracującym na komfort nie tylko klimatyczny, również wizualny. Są tak zwaną przestrzenią ucieczki dla pracowników biurowych i mieszkańców Cybernetic Egg. Powierzchnia aktywna biologicznie jest zintegrowana systemem recyklingu wody – działa jak naturalna oczyszczalnia biologiczna.
  • System odzysku szarej wody: Oczyszczanie jest złożonym procesem łączącym system pozyskiwania wody deszczowej, instalacje wodne i kanalizacyjne oraz biologiczne oczyszczalnie umieszczone wewnątrz zielonych tarasów. System odzyskuje do 20% skonsumowanej wody.
  • BMS: System techniczny budynku jest zintegrowany, aby uzyskać jak najmniejsze zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie, chłodzenie lub ogrzewanie budynku. W obszarach mniej lub bardziej użytkowanych odpowiednio dopasowuje się parametry kontroli klimatu. Tam gdzie nikt nie przebywa, system sam gasi światło, zmniejsza strumień wentylującego powietrza itp.
  • Naturalne chłodzenie: Powiązany z systemem odzysku wody gruntowy kolektor wodny zapewnia naturalnie ochłodzoną wodę, która kolejno ochładza system klimatyzacji budynku.
  • Ponadto Cybernetic Egg zawiera systemy kontroli zdrowia – cybertecture health – takie jak w apartamentowcu iPad -kontrolę ciśnienia krwi, temperatury oraz wagi. Zastosowano również cybertecture reality – możliwość zmiany widoku z okna na dowolny dostępny z kamer ulokowanych w różnych miejscach na świecie.

Cyfrowe wizje przestrzeni są wyraźnym, aczkolwiek w moim odczuciu mało pozytywnym znakiem naszych czasów. Dopiero „ukorzenione”, powiązane z naturą, środowiskiem obiekty wydają się mieć większy sens. Progresywizm nie może oznaczać kompletnego odrealnienia, bo budzi niepokój – każda gwałtowna zmiana jest kosztowna. Łagodny progres powiązany z naturą jest szanujący i współpracujący, więc budzi zaufanie i daje poczucie dobra. Zrównoważony rozwój daje odczucie podążania w dobrym kierunku. 

Konsultacje: technika elewacji – Bartłomiej Wierdak, informatyka – Aurelia Poźniak

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

Post source : www.jameslawcybertecture.com

About The Author

mm

Architekt wyspecjalizowany w niskoenergetycznym projektowaniu. W 2007 r. ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Gdańskiej. W tym samym roku otrzymała nagrodę specjalną burmistrza Miasta Kwidzyna za analizę historyczną i opracowanie koncepcji hotelu „Szkoła Łacińska”. W 2010 roku otrzymała dyplom Studium podyplomowego „Budownictwo energooszczędne i pasywne oraz ocena energetyczna budynków” na Politechnice Poznańskiej. Rok później zdobyła wyróżnienie równorzędne w konkursie DOM EKOLOGICZNY czasopisma MURATOR. W 2012 r. III-cie miejsce w konkursie na nową siedzibę WFOŚiGW w Gdańsku - biurowiec zeroenergetyczny. Od 2010 roku prowadzi firmę „AP15 Architektura Pasywna”, na stałe współpracuje z Marcinem Sienkowskim i firmą MS ARCHITECT.

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *