18. 04. 2024

Nowe artykuły:
Rewolucyjna opera w Wiedniu
Photo Credit To eVolo

Rewolucyjna opera w Wiedniu

W ramach naszych eksploracji najnowszej architektury w nurcie organicznym – prezentujemy koncepcyjny projekt budynku opery w Wiedniu, autorstwa Tang Fei. Projekt jest przykładem rodzącego się nowego typu architektury bioekstensywnej, w tym wypadku trzeba go nazwać: architekturą radykalnie bioniczną. Budowla wykorzystuje zasady biomimikry: naśladuje naturę na poziomie technologii i organizacji struktur. Dodatkowo, projekt jest wynikiem zaawansowanych komputerowych technik projektowych. Można się zastanawiać czy tak będzie wyglądała architektura najbliższych lat; być może nie do końca – jednak warto już dzisiaj wczuć się w klimat przestrzeni organizowanej przez architekturę na głębokim poziomie naśladującej bogactwa (techniczne i formalne) Natury. (AS) [ct_divider]

J ak zintegrować budynek opery z tkaniną historycznego centrum Wiednia? Prezentowany projekt proponuje formę pośrednią między ekscesywną nie-architekturą i budynkiem konwencjonalnego teatru operowego. Jedną z jego strategii jest stworzenie osobnej pionowej struktury (wieża), będącej czymś pośrednim między teatrem operowym i salą koncertową. To rozwiązanie pozwala znacznie obniżyć zajmowaną przestrzeń, co jest ważne z powodu usytuowania budynku w miejscu o dużej gęstości zabudowy, w dzielnicy mieszkalnej. Proponowana wieża stanowi niezwykłą, bluszczopodobną strukturę, łączącą teatr operowy, salę koncertową oraz panoramiczną restaurację, z której rozpościerać się będzie malowniczy widok miasta, parków, wiszących ogrodów i innych przybytków kultury.

Autor: Tang Fei – eksperymentował on nad projektem w the Excessive Studio II, w ramach podyplomowych studiów Urban Strategies, w Wiedniu. Celem ogłoszonego projektu było zaprojektowanie opery lub sali koncertowej na Karmelitermarket.

Tłumaczył i wstępem opatrzył: Alexander Sikora 

Artykuł opublikowano pierwotnie pod tytułem: Revolutionary Opera Theater for the Karmelitermarkt in Vienna w magazynie eVolo. Przedruk w ramach współpracy, za zgodą redakcji.

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

About The Author

mm

Materiały redakcji Progg.

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *