19. 03. 2024

Nowe artykuły:
Dzielnica nowej generacji: Europa City
Photo Credit To inhabitat

Dzielnica nowej generacji: Europa City

Przedstawiamy najnowszy projekt duńskich architektów z BIG (Bjarke Ingels Group). Pracownia ta wygrała międzynarodowy konkurs na nową w pełni ekologiczną dzielnicę Paryża: „Europa City”. Można nawet powiedzieć, że chodzi o projekt osobnego miasta; wyróżnia go to, że jest zarazem w pełni zrównoważony, jak i niesamowicie nowatorski. Kompleks budowli zwieńczono ogromnym zielonym stropodachem, który będzie pełnił funkcję parku. Dzięki temu osiedle będzie gęsto zabudowane, a jednocześnie w pełni zintegrowane z naturą (biomimitektura).  

N a pierwszy rzut okaz widzimy, że autorzy projektu nie chcieli tworzyć kolejnych anonimowych suburbiów, dlatego wykreowali przestrzeń inspirowaną tym, co najlepsze w urbanistyce Paryża: kameralnymi uliczkami oraz bliskością różnych funkcji – mieszkań, sklepów, restauracji, przestrzeni związanych z kulturą i rekreacją. Wszystko to sprawia, że dzielnica będzie niezwykle przystępna dla ruchu pieszego oraz turystyki. W polskich „osiedlach sypialniach” mamy do czynienia z budynkami mieszkalnymi i sklepami, tutaj zaprojektowano również restauracje, rozbudowaną rozrywkę oraz co najważniejsze – biura, czyli miejsca pracy. Na szczególną uwagę zasługuje projekt basenu oraz stoku narciarskiego. Oba obiekty mają ze sobą współpracować, aby zaoszczędzić energię użytkową na ogrzewanie, lub chłodzenie. Ogólnie mówiąc, nowa głęboko zrównoważona dzielnica będzie wspaniałym miejscem do życia.

Projekt ma charakterystyczny kształt trójkąta z zaokrąglonymi kątami. Jego układ przypomina koncentryczne założenia Paryża. W centrum ulokowano tradycyjny okrągły plac. Ten układ przecina transport, który  jest projektowany warstwowo. Autostrada wręcz przechodzi pod jednym z kątów obłego, trójkątnego założenia. Pod miastem znajduje się ogromna przestrzeń na parkingi podziemne. Ponad nimi ciągi transportowe są przyjazne dla piechurów i rowerzystów, tym bardziej że transport samochodowy jest wyraźnie odizolowany od pieszego. Mieszkaniec ma do swojej dyspozycji także metro oraz innowacyjny system PRT. Co ważne, najwyższy poziom jest w całości przeznaczony na park, więc transport samochodowy i miejski nie zajmuje zbędnej przestrzeni.

Najbardziej charakterystycznym elementem „Europa City” jest falujący zielony stropodach. Ukształtowano go tak, aby z centrum miasta rozpościerały się widoki na odległe wiejskie przestrzenie. Z wyższych punktów parku widać zapierającą dech w piersiach panoramę Paryża. Zadaszenie pełni funkcję estetyczną, widokową, rekreacyjną oraz ma kilka praktycznych zastosowań. Po pierwsze, tworzy bardzo dobrą izolację zarówno akustyczną, jak i termiczną. Masa ziemnego przykrycia chroni miasto przed typowym dla betonowych dzielnic efektem wyspy ciepła. Po drugie, aktywny biologicznie stropodach będzie naturalną oczyszczalnią dla zużytej wody, aby mogła być użyta ponownie. W przestrzenie publiczne wprowadzono naturalne cieki wodne, które także pełnią funkcję regulacji komfortu klimatycznego.

„Europa City” trzeba traktować jako modelowe bioosiedle przyszłości; swoistym miastem, które łączy w sobie efektywność wykorzystania przestrzeni, energii oraz zasobów. Osiedle jest spójne i zwarte, a jednocześnie różnorodne. Stanowi wyraźnie wyodrębnioną całość. Jego innowacyjna zwarta forma sprawia, że budowa oraz eksploatacja będzie ekonomiczna. Różnorodność i ścisła integracja z naturą przełoży się na jakość doznań mieszkańców. Efekt architektoniczny jest niepowtarzalny i określa unikalny wizerunek miejsca. Układ „Europa City” jest jak logo ilustrujące połączenie tradycji urbanistycznej ze zrównoważonym projektowaniem. Prekursorki projekt wytycza nowe kierunki rozwoju współczesnej urbanistyki (biourbanistyka). 

Na podstawie tłumaczenia Andrew Gorayskiego. 

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

About The Author

mm

Architekt wyspecjalizowany w niskoenergetycznym projektowaniu. W 2007 r. ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Gdańskiej. W tym samym roku otrzymała nagrodę specjalną burmistrza Miasta Kwidzyna za analizę historyczną i opracowanie koncepcji hotelu „Szkoła Łacińska”. W 2010 roku otrzymała dyplom Studium podyplomowego „Budownictwo energooszczędne i pasywne oraz ocena energetyczna budynków” na Politechnice Poznańskiej. Rok później zdobyła wyróżnienie równorzędne w konkursie DOM EKOLOGICZNY czasopisma MURATOR. W 2012 r. III-cie miejsce w konkursie na nową siedzibę WFOŚiGW w Gdańsku - biurowiec zeroenergetyczny. Od 2010 roku prowadzi firmę „AP15 Architektura Pasywna”, na stałe współpracuje z Marcinem Sienkowskim i firmą MS ARCHITECT.

Related posts

1 Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *