18. 04. 2024

Nowe artykuły:
Jajowaty Multi-Comfort House. Evgeni Leonov Architects
Photo Credit To Inhabitat

Jajowaty Multi-Comfort House. Evgeni Leonov Architects

Prezentujemy ciekawy przykład rewitalizacji przestrzeni mieszkalnych z Nottingham, UK. Rewitalizacja zakłada nie tylko wybudowanie w tradycyjnych kwartałach mieszkalnych w pełni pasywnych domów mieszkalnych, ale – co jest tu szczególnie interesujące – zaproponowanie rozwiązań tzw. architektury społecznej, tzn. architektury, która integruje ludzi. Można sobie wyobrazić, że właśnie w ogrodach takiego zespołu mieszkalnego ludzie zaczną dyskutować o tym jak poprawić demokrację i system gospodarczy, aby służył – jak ich domy – wszystkim ludziom.

J ajowaty Multi-Comfort House firmy Isover spełnia brytyjskie standardy Domu Pasywnego. Ten wijący się kompleks mieszkalny jest zorganizowany dookoła zielonego rdzenia, który ma stać się promotorem integracji społecznej. Wewnątrz bloku zabroniony jest ruch samochodów, a usługi, takie jak sklepy, galerie i biura, będą przyłączone do poszczególnych domów. Wspólny parking będzie schowany pod ziemią.

Dzięki wspólnym ścianom i usunięciu kątów, projektant zminimalizował zewnętrzną powierzchnię każdego domu, co z kolei obniżyło wymagania związane z ogrzewaniem. Zgodnie z projektem, kompleks będzie potrzebował tylko 3.33kwh/m2 na rok – co idealnie wpisuje się w wymogi dla domów pasywnych. Nie jest to jednak tylko blok mieszkalny: wyraźnie porusza się tutaj także temat wsparcia lokalnej społeczności. To godne uwagi odejście od powszechnego status quo.

W drodze ku przyszłościowym rozwiązaniom, autorzy projektu nie zapomnieli o przeszłości. Wijący się szereg bajkowych w swej formie budynków stwarza delikatny kontrast z tradycyjną ceglaną zabudową w sąsiedztwie, stanowiąc jednocześnie jej dopełnienie. Z kolei umieszczenie centralnego zielonego rdzenia, który stanowi wspólną przestrzeń, przywodzi na myśl ideę miasta-ogrodu Ebenezera Howarda, której przyświecał ten sam cel: przyniesienie ulgi zmęczonym industrializacją ludziom. Technologia Isover sprawia, że ta ulga jest jeszcze większa – także dla natury, dzięki przystosowaniu budynków do wymogów domu pasywnego.

Tłum. Maria Pallado

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

Post source : Egg-Shaped Isover Multi-Comfort House

About The Author

mm

Materiały redakcji Progg.

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *