19. 03. 2024

Nowe artykuły:
Progresywne podejście do świąt patriotycznych

Progresywne podejście do świąt patriotycznych

■ Władze konserwatywnego układu, jak wiadomo, spychają nas z drogi emancypacyjnego postępu – ku przed-nowoczesnym formom życia w skansenie (zob. skansen).

■ Dlatego przygotowały obchody 100-lecia święta niepodległości w konwencji samych regresywnych formuł. Naturalnie, najbardziej skandaliczną z nich jest – marsz wojskowy razem z szowinistami z ONR (nie komentuję!). Ale nie do przyjęcia dla człowieka otwartego, progresywisty są także wszelkie sztywno-patriotyczne: akademie, pochody militarne i inne nudne, nacjo-centryczne, pozbawione radości i kreatywności propozycje.

■ Istotą podejścia konserwosów jest – milcząco zakładane – świętowanie rocznicy walki narodu (jako pewnego abstraktu), a nie święta ludzi, tworzących wolne i różnorodne społeczeństwo. Dlatego 100 lat niepodległości to dla konserwosów: 100 lat walki Polaków z innymi narodami o całkowitą od nich oddzielność (mityczna autarkia). Podkreślają oni przy tym domyślną wyższość Polaków nad innymi nacjami, ew. nasze krzywdy i urazy, jakich doznaliśmy od innych.

■ Tego typu podejście jest – dla progosa – nie do zaakceptowania. W podejściu progresywnym powinniśmy raczej świętować 100 lat możliwości budowania społeczeństwa opartego na wolności, dobru wspólnym, współpracy oraz dążącego do ulepszania swoich warunków życia w ramach sprawnie działającego państwa (mimo, że żadnej z tych rzeczy jeszcze nie osiągnęliśmy!). Przy czym, co ważne, akcent zawsze trzeba stawiać na wspólnotę celów i dążeń oraz współpracę z innymi społeczeństwami (narodami, państwami).

■ Dlatego też musimy inaczej spojrzeć na nasze święta patriotyczne. Nie ma szans na progresywne w duchu obchody naszego 100-lecia, ale warto już dzisiaj stworzyć progresywny zestaw propozycji – na kolejne okazje.

■ W związku z tym – zapraszam do współpracy w tym kreatywnym zadaniu! Wpisujcie swoje propozycje w komentarzach – najciekawsze sformatuje jako moduły projektowe.

■ Tymczasem podejdę kilka moich propozycji poniżej (najedź myszką na obrazek):

Fiesta Niepodległości

Fiesta Niepodległości

Ten projekt zakłada coroczną organizację centralnego święta niepodległości w różnych miejscowościach – dla „zwykłych” Polaków, z udziałem „zwykłych” Polaków. Święto to powinno być organizowane z perspektywy przesłania przeszłości dla przyszłości. A także: nie jako sztywny, formalny marsz wojskowy, ale jako święto niezwykle radosne! Wchodzą tu w grę elementy przykładowe:

1. parada w strojach z różnych epok, 2. pokazy technologiczne (np. typu światło – dźwięk, lasery, VR itp.), 3. współdziałanie Polaków (np. wspólne wyklejanie wielkiego godła, wspólne śpiewanie, gotowanie itp. – ogólnie: wspólna, radosna zabawa). Tu też jednak mogą być: 4. prezentacje dorobku poszczególnych regionów: ludzie, tradycje, kuchnia, osiągnięcia; 5. okolicznościowe koncerty, sztuka ulicy, itp.

Centrum Przyszłości Polski

Centrum Przyszłości Polski

Projekt zakłada powstanie nowej instytucji (w hiper-kreatywnym budynku–pomniku oraz na stronie internetowej), poświęconej:
1. analizie istoty cywilizacji i kultury, którą Polska tworzy przez wieki (wystawy, debaty, konferencje, publikacje),
2. animacji społecznego i eksperckiego planowania przyszłości Polski i społeczeństwa polskiego (od gospodarki – po jakość i model życia) (debaty, publikacje, Internet),
3. prezentacjom postaw współczesnych Polaków, którzy kształtują swój świat poprzez kreatywność z różnych sfer życia (filmy, VR, wystawy, konkursy itp.).

Kongres intelektualistów

Kongres intelektualistów

Ta propozycja zakłada cykliczne zapraszanie do naszego kraju – zamiast głów państw – czołowych intelektualistów świata na wielki kongres poświęcony najważniejszym tematom nurtującym świat. Przykładowo pierwszy temat: przyszłość Europy i świata, na podstawie polskich doświadczeń…

Następnie wyniki kongresu będą intensywnie promowane: publikacje, strona www, filmy, relacje w mediach światowych itp.

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

About The Author

Innowator. Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym KUL; stypendysta u prof. Leszka Kołakowskiego na University of Oxford. Ukończył także studia podyplomowe: Zarządzanie Finansami i Inwestycje Finansowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Public Relations w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Zajmuje się filozofią miasta, architektury (w ramach think-tanku BioCity Project) oraz trendami rozwojowymi w kulturze i cywilizacji, prowadzącymi do zmiany panujących paradygmatów. Także właściciel innowacyjnej agencji konsultingu terytorialnego: Metamorphosis Innova City. W jej ramach zaprojektował i wdrożył kilkanaście innowacyjnych marek i strategii terytorialnych dla wielu polskich miast, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i deliberacji społecznej. Współzarządzający Fundacją Nowej Kultury. Redaktor portalu progg.eu Napisz do mnie

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *