23. 07. 2024

Nowe artykuły:
C House Hiroshiego Nakamury
Photo Credit To Inhabitat

C House Hiroshiego Nakamury

Dom z gliny i z zielonym dachem, a jednocześnie mała, nowoczesna, nadmorska rezydencja powstała w Japonii. Niezwykłe dzieło zaprojektował Hiroshi Nakamura we współpracy z NAP. Jak połączono wernakularyzm z nowoczesnością? Naturalność i schludność? Organiczność i sterylność? Odpowiedź jest prosta – zwyczajnie. Podział na stare i nowe jest sztuczny. Granica istnieje tylko w naszych umysłach, zmusza nas do bezsensownych wyborów – czy mój dom będzie nowoczesny, czy tradycyjny? Nie jesteśmy wczoraj, ani jutro, jesteśmy teraz, a jednocześnie byliśmy i będziemy. Ludzkość to nie tylko my, to jednocześnie nasi dziadkowie i nasze wnuki. Drzewo to nie tylko pień, to w równym stopniu korzenie i gałęzie.

D om C powstał w Chiba w Japonii. Jest to miejscowość ulokowana pomiędzy górami i morzem. Mieszkańcy Tokio przyjeżdżają tu w dni wolne od pracy, aby odpocząć od miejskiego życia. Właściciele budynku chcieli, aby ich weekendowy dom wyrażał integralność z naturą.

Budynek jest niezwykle otwarty na nadmorski krajobraz. Ogromna panoramiczna przesuwana fasada silnie kontrastuje z chropowatą elewacją i zielonym stropodachem. Przeciwległe przeszklenie powoduje, że budynek jest otwarty na przestrzał, ale w stosunku do sąsiadów pozwala zachować prywatność. Wielki drewniany taras jest kontynuacją posadzki salonu. Całość  wyrazu architektonicznego jest niezwykle klarowna. Budynek jest zwarty, prosty, a jednocześnie intrygujący.  Dom jest zarówno swojski, przyjazny jak i bardzo nowoczesny.

Konstrukcja budynku jest żelbetowa. Ściany domu pokryto mieszanką gliny, ziemi, cementu i żywicy. Przyglądając się z bliska można dostrzec muszelki i kamyki. Zielony dach wykonano ze specjalnie przygotowanej mieszanki lokalnej roślinności. Dzięki temu nie wymaga specjalnej pielęgnacji, koszenia czy podlewania. Łąka trwała w tym miejscu przez tysiąclecia, teraz jest tylko odrobinę wyżej.

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

About The Author

mm

Architekt wyspecjalizowany w niskoenergetycznym projektowaniu. W 2007 r. ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Gdańskiej. W tym samym roku otrzymała nagrodę specjalną burmistrza Miasta Kwidzyna za analizę historyczną i opracowanie koncepcji hotelu „Szkoła Łacińska”. W 2010 roku otrzymała dyplom Studium podyplomowego „Budownictwo energooszczędne i pasywne oraz ocena energetyczna budynków” na Politechnice Poznańskiej. Rok później zdobyła wyróżnienie równorzędne w konkursie DOM EKOLOGICZNY czasopisma MURATOR. W 2012 r. III-cie miejsce w konkursie na nową siedzibę WFOŚiGW w Gdańsku - biurowiec zeroenergetyczny. Od 2010 roku prowadzi firmę „AP15 Architektura Pasywna”, na stałe współpracuje z Marcinem Sienkowskim i firmą MS ARCHITECT.

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *