18. 06. 2024

Nowe artykuły:
Sposób na kryzys energetyczny – fotel Otarky
Photo Credit To Inhabitat.

Sposób na kryzys energetyczny – fotel Otarky

Czy są sobie Państwo w stanie wyobrazić, iż czynność tak prosta jak bujanie się w fotelu na biegunach może mieć długotrwały, dobroczynny wpływ na światowy kryzys energetyczny? Cóż, ten pomysł nie odbiega tak bardzo od rzeczywistości jak uważa większość z nas. Igor Gitelstain absolwent wzornictwa i projektowania ukończył właśnie prototyp fotela bujanego, nazwanego Otarky, który wytwarza energię przy udziale ludzkich mięśni, rozbujany fotel może zostać użyty do załadowania domowych urządzeń lub do zasilania lampy.

F otel Otarky został niedawno pokazany na corocznej wystawie wzornictwa w Isreal’s Shenkar College, gdzie Giltenstain studiował wzornictwo przemysłowe. O wyjątkowości tego fotela decyduje nie tylko elegancka sylwetka i gładkie wykończenie, ale także fakt, iż wielu ludzi może sobie faktycznie wyobrazić ten mebel we własnym wnętrzu.

Konstrukcja jest wyposażona w liniowy generator elektryczny złożony z łożysk kulkowych i magnesów umieszczonych w przewodzie cewki indukcyjnej u podstawy fotela. Podczas bujania łożyska kulkowe przemieszczają się przekształcając energię kinetyczną w elektryczną. Mechanizmy pozwalające na produkcję energii elektrycznej są ukryte w elegancko wypolerowanej, metalowej podstawie fotela. Siedzisko i oparcie fotela są wykonane ze sklejki tapicerowanej przykrytej nowocześnie wyglądającym, białym obiciem.

Fotel na biegunach jest z nami od pokoleń jako element rozrywki i relaksu dla całej rodziny. Aby zwalczać obecny kryzys energetyczny, który ciąży nad nami nieustannie, musimy właśnie uciekać się do sprytnych sztuczek, które pozwolą nam jak najlepiej spożytkować zarówno naszą energię jak i  uśpiony potencjał sprzętów codziennego użytku.

Tłumaczyła: Magdalena Michlak

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

About The Author

mm

Materiały redakcji Progg.

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *