Przedstawiamy materiał dotyczący nowej platformy Earth 2 Hub™, mającej na celu stworzenie wirtualnej przestrzeni, w której najbardziej kreatywni artyści, projektanci, naukowcy i twórcy historii będą mogli dzielić się pomysłami na rozwiązanie rozlicznych problemów Ziemi oraz jej mieszkańców.
Wywiad z futurolożką Melissą Sterry dotyczący projektu Earth 2.0 i bionicznego miasta.
P rzedstawiamy projekt Earth 2 Hub™. Aby rzucić trochę więcej światła na niego, przedstawiamy rozmowę z Melissą Sterry, która jest jednym z najbardziej znanych futurologów na świecie, projektantem i naukowcem w jednym. Zajmuje się strategiami budowania otoczenia, szeroko pojętymi usługami, wytwórczością, projektowaniem, działalnością wydawniczą, przemysłem medialnym i komunikacyjnym. W ramach swojego doktoratu, prowadzi badania w AVATAR (the Advanced Virtual and Technological Architecture Research group) – grupie badawczej zajmującej się zaawansowaną wirtualnie i technologicznie architekturą. Tam rozwija projekt Miasta Bionicznego: zrównoważonego miasta, które wykorzystuje wiedzę o ekosystemach, żeby stworzyć plan megamiasta, które jest w stanie oprzeć się ekstremalnym warunkom meteorologicznym i geologicznym, takim jak powodzie, huragany, tornada, wielkie pożary, erupcje i trzęsienia ziemi. Jest to krok w stronę tego, co mogą w przyszłości przynieść dizajn i architektura.
Earth 2.0 przeszła przez wiele zmian. Jak to się zaczęło i jaki był początkowy cel tego projektu?
Melissa Sterry: W 2009 roku, po doświadczeniu katastrof naturalnych, które uderzyły w jego ojczyznę, Brazylię, reżyser Frank Da Silva wpadł na pomysł ulepszenia systemu operacyjnego Earth 2.0. Początkowo był to pomysł na film. W ciągu następnych miesięcy pojawiły się nowe opcje, na przykład serial telewizyjny. Pojawiłam się w zespole w 2010 roku razem z irlandzką specjalistką zrównoważonego rozwoju, Niall Dunne i wniosłyśmy nowy punkt widzenia: intermedia. Dzięki zastosowaniu całościowego podejścia, które angażuje sieć, mobilność, film, aplikacje, gry i inne media, możliwa stała się rozmowa o budowaniu zrównoważonej przyszłości.
A więc Earth 2 Hub jest dosłownie centrum wymiany postaw wobec problemów środowiska?
Tak. Jego celem jest połączenie grup, które historycznie nie mają tendencji do spotykania się i angażowania: zetknięcie specjalistów od science fiction ze specjalistami od faktów, artystów z naukowcami, filmowców z biznesmenami i tak dalej. Earth 2.0 stymuluje rozmowę, która buduje mosty, by stworzyć szerszą perspektywę dla wyzwań, jakie stoją przed ludzkością.
I to wszystko dzieje się online, poprzez różne media, które wymieniłaś, czy planujecie także osobiste spotkania?
Większość aktywności Earth 2 Hub dzieje się online, ponieważ to pozwala nam zaangażować każdego, w każdym miejscu, o każdym czasie. Jednakże odbywają się także spotkania twarzą w twarz. Nasza strona główna wymienia najbliższe wydarzenia, w których bierzemy udział. Niektóre z planowanych obecnie wydarzeń zawierają panele dyskusyjne lub prezentacje dotyczące zrównoważonego rozwoju. Zespół kreatywny Earth 2.0 przedstawia nasze filmy krótkometrażowe na festiwalach, a niektóre eksperymentalne media, na przykład aplikacje, pojawiają się na wystawach takich jak Tech City podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.
Jakie są według pani najważniejsze powody tego, że ludzkość działa stosunkowo wolno, by odwrócić nasze działania, które najbardziej zaszkodziły środowisku naturalnemu i jak dokładnie Earth 2.0 odnosi się to tych przeszkód?
Myślę, że są dwie najważniejsze sprawy, które hamowały ludzkość w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Według mnie, pierwszą z nich jest dziedziczenie pewnej psychologicznej predyspozycji. Kilka lat temu doszłam do wniosku, że jedynym logicznym wyjaśnieniem tego, że ludzkość nie działa na wielką skalę stawiając czoła kluczowym problemom środowiskowym i społecznym, jest nasze neurologiczne zaprogramowanie do widzenia „jasnej strony”. Przedstawienie nam informacji, która oznacza negatywny dla nas wynik prowadzi do umniejszenia lub pozbycia się tego scenariusza z naszych głów. Pomysł, że większość ludzi widzi wszystko w różowych kolorach jest poparta ostatnimi badaniami wielu instytucji, takich jak Uniwersytet Oksfordzki, i może wyjaśniać reakcje (lub ich brak!) na zmianę klimatu oraz inne kluczowe problemy środowiska. Wobec tego, myślę, że potrzebujemy „obudować” zrównoważony rozwój kontekstem budowania lepszej przyszłości, jako opozycji do różnych antyutopijnych wizji.
Drugą kwestią jest to, że potrzebujemy więcej przywódców zrównoważonego rozwoju, w stylu Kennedy’ego i Martina Luthera Kinga. Potrzebujemy ludzi z wizją, wiarą i determinacją budowania lepszego świata. W latach sześćdziesiątych to właśnie doprowadziło nas na Księżyc. W dwudziestym pierwszym wieku możemy w ten sposób zbudować jaśniejszą przyszłość.
Powiedzmy, że jestem projektantem-naukowcem i mam sporo naprawdę dobrych pomysłów dotyczących nieużywania węgla i nie zanieczyszczania miast. Czy zostałbym zachęcony do podzielenia się moimi pomysłami na Waszej kreatywnej platformie? Czy znalazłbym tam sposób na zastosowanie moich projektów w prawdziwym świecie?
Tak. Jest wiele sposobów, by poszczególni ludzie mogli dzielić się swoimi pomysłami, jak udzielanie się na portalach społecznościowych: czatowanie na Twitterze, umieszczanie postów na naszej stronie na Facebooku, komentarzy na naszej stronie internetowej oraz publikowanie postów na blogu. Poza tym, razem z naszymi partnerami, pracujemy nad rozwinięciem narzędzi cyfrowych, dzięki którym specjaliści w takich dziedzinach jak film, animacja, dizajn i nauka będą mogli umieszczać swoje pomysły na platformach naszej i partnera.
Wydaje mi się, że wszyscy czujemy potrzebę działania. Działania, które stworzy mierzalną różnicę, które przeniesie się na realne zmiany na ziemi (sprzątanie śmieci, oszczędzanie energii, podnoszenie jakości życia większej ilości ludzi). Jak udział w Earth 2.0 Hub może oddziaływać na te zmiany?
Earth 2 Hub nie ma wielkich planów w stylu „zbawimy świat”. Nie zbawimy świata. To, co my możemy zrobić to stworzenie wspólnoty najbardziej utalentowanych opowiadaczy: scenarzystów, reżyserów, animatorów, realizatorów itd., by zastosować ich zdolność opowiadania historii do opowieści o zrównoważonym rozwoju i nauce. Aż do teraz wiele fascynujących przedsięwzięć prezentuje się w pozbawionej wyobraźni albo nudnej formie, więc nie dziwi, że ludzie pozostawali niewzruszeni.
Film science fiction AVATAR wzbudził większe zainteresowanie sprawami środowiska naturalnego niż wiele filmów dokumentalnych o podobnej tematyce, a stało się to nie za sprawą naukowej dokładności, a dzięki kreatywności. Jako że nie mamy środków, jakimi dysponował James Cameron, przejęliśmy jego podejście: najbardziej efektywnym wezwaniem do działania jest spowodowanie eksplozji ludzkiej wyobraźni!
Interesuje nas także pani praca o mieście bionicznym, czy może nam pani coś o tym opowiedzieć?
Jasne. Miasto Bioniczne jest wypadkową moich trzech pasji: ekologii, dizajnu i żywotności. Chociaż zaczęłam pracę nad doktoratem od badania biomimikry w środowisku, po dwóch miesiącach ograniczyłam moje badania do tego, jak możemy rozpoznać i zastosować strategie żywotności ekosystemu do najgorszych warunków meteorologicznych i geologicznych, z jakimi borykają się nasze miasta. Mimo że z początku pomysł wydawał się szalony, zauważyłam, że wiele ekosystemów broni swojej zdolności przeżycia w takich przypadkach, tak naprawdę wiele gatunków fauny i flory włącza naturalne zagrożenia w cykl swojego życia.
Historycznie doktorat powinien skupiać się na wąskiej dziedzinie, tak więc łamię zasady. Moje badania wymagają studiów nad sposobami, w jakich ekosystemy reagują na naturalne zagrożenia (by znaleźć przekrój wspólnych zasad działania ekosystemów), zbadania słabości naszych obecnych paradygmatów budowania otoczenia (tj. co należy poprawić), analizy możliwych przyszłych zagrożeń (ponieważ wiele studiów wyolbrzymia ryzyko, a natura niektórych zagrożeń wciąż się zmienia), a następnie zdecydowania, co zrobić z wszystkimi tymi informacjami (na przykład stworzyć makietę przyszłego miasta, które stosuje zasady żywotności biomimetycznej).
Dziesięć lat temu nie mogłabym podjąć się tego tematu, jednak w tym cudownie połączonym, cyfrowo zaawansowanym świecie dwudziestego pierwszego wieku mam dostęp do ogromnych ilości danych, które mogę przetworzyć szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, budując światową wspólnotę interdyscyplinarnych guru wszystkich dziedzin związanych z moimi badaniami… i jeśli zostanie mi trochę czasu, prawdopodobnie będę mogła użyć mediów cyfrowych do zilustrowania mojej hipotezy używając środków bardziej interaktywnych niż plakaty i kartki! Nie muszę już dodawać, że aplikacja Bioniczne Miasto to jeden z najważniejszych moich planów!
Tłumaczyła: Maria Pallado