18. 07. 2024

Nowe artykuły:
Sfałdowane centrum kultury Chengsha. Coop Himmelb(l)au

Sfałdowane centrum kultury Chengsha. Coop Himmelb(l)au

Przedstawiamy po raz pierwszy w Proggu projekt niezwykłej pracowni architektonicznej Coop Himmelb(l)au. Rozpoczynamy od najnowszego projektu Międzynarodowego Centrum Kultury i Sztuki w Changsha w Chinach. Projekt reprezentuje ducha pracowniki, chociaż jest bardziej stonowany, bardziej elegancki, niż to, co prezentowali oni dotąd. Niemniej, całość jest zachwycająca; zarazem dynamiczna, jak i pełna harmonii. Tak, projekt ilustruje podstawową dla nas w Proggu zasadę dynamicznej harmonii. 

P rojekt Międzynarodowego Centrum Kultury i Sztuki oraz Teatru w chińskim mieście Changsha, wygrany przez Coop Himmelb(l)au Architects, jest zarazem elegancki, jak i eklektyczny; pełen zaskakujących pofałdowań doskonale harmonizujących z wodnym otoczeniem. Biała falująca forma tworzy prawdziwą ucztę dla oka. Architekci zamierzyli stworzyć centrum kultury, które wpisze się w zastany krajobraz naturalny nie tylko wizualnie, ale i technicznie: używając alternatywnych źródeł energii oraz systemów energii pasywnej, by jak najmniej wpłynąć na środowisko naturalne.

Ogólnym celem koncepcji jest usytuowanie jej elementów w ogrodzie chińskim, gdzie woda, kamienie, wzgórza, mosty i kwiaty zamieniają się w zabudowania, które mają ożywić codzienne życie całej dzielnicy Daheexi, w której mieści się budowla. Nadbrzeżna promenada zamyka pętlą łączącą wschodni i zachodni kraniec całości dużym placem przed wejściem do budynku teatru. Dzięki zawikłaniu przestrzeni teren tworzy naprawdę piękny pejzaż, który integruje usługi i rozrywkę w celu zapewnienia ośrodkowi kultury aktywne i atrakcyjne zaplecze.

Naturalnie falujący ogród na dachu posiada także płaskie tereny służące uprawianiu sportu i rekreacji, a także odświeżające powierzchnie wodne oraz naturalną wentylację. Szerokie zakola zostały użyte do stworzenia komunikacji między całą tą strukturą, pejzażem i miastem, tworząc absolutnie niepowtarzalne założenie. 

Tłumaczyła: Maria Pallado, Redakcja A.S.

Żródło: eVolo. Przedruk za zgoda redakcji, w ramach współpracy.

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

Post source : eVolo

About The Author

mm

Materiały redakcji Progg.

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *