18. 06. 2024

Nowe artykuły:
EP

EP

wskaźnik EP jest miernikiem energochłonności budynku. Oznacza roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na jednostkę powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza wyrażone w kWh/(m2*rok)

Energia pierwotna jest energią zawartą w pierwotnych nośnikach energii pozyskiwanych bezpośrednio z zasobów naturalnych odnawialnych i nieodnawialnych.

Wszystkie budynki mają podobne zapotrzebowanie na energię pierwotną, ale jest ono pokrywane albo z energii pierwotnej odnawialnej, albo z nieodnawialnej.

Odnawialna energia pochodzi ze słońca, biomasy, biogazu, energii kinetycznej wody, wiatru itd.

Nieodnawialna energia pochodzi z takich źródeł jak węgiel, ropa, gaz.

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

« Back to Glossary Index

About The Author

mm

Architekt wyspecjalizowany w niskoenergetycznym projektowaniu. W 2007 r. ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Gdańskiej. W tym samym roku otrzymała nagrodę specjalną burmistrza Miasta Kwidzyna za analizę historyczną i opracowanie koncepcji hotelu „Szkoła Łacińska”. W 2010 roku otrzymała dyplom Studium podyplomowego „Budownictwo energooszczędne i pasywne oraz ocena energetyczna budynków” na Politechnice Poznańskiej. Rok później zdobyła wyróżnienie równorzędne w konkursie DOM EKOLOGICZNY czasopisma MURATOR. W 2012 r. III-cie miejsce w konkursie na nową siedzibę WFOŚiGW w Gdańsku - biurowiec zeroenergetyczny. Od 2010 roku prowadzi firmę „AP15 Architektura Pasywna”, na stałe współpracuje z Marcinem Sienkowskim i firmą MS ARCHITECT.

Related posts