29. 05. 2024

Nowe artykuły:
Lohas

Lohas

Lohas – (ang. lifestyles of health and sustainability) – nazwa ruchu społecznego opartego na zdrowym i odpowiedzialnym stylu życia. Lohasi skupiają się na codziennym pielęgnowaniu zdrowia i sprawności psychofizycznej, środowiska, rozwoju osobistego, który nie narusza równowagi ekosystemowej i społecznej sprawiedliwości. Zwracają także uwagę na odpowiedzialnym i świadomym korzystaniu ze zdobyczy współczesnego świata.

Lohas rozumie problemy podnoszone przez ekologów i próbuje zmieniać otaczający go świat zaczynając od siebie – małymi krokami. Zdaje sobie sprawę, że tylko pozytywne przykłady mogą skłonić innych do równie pozytywnych zachowań. Problemy można rozwiązywać bez konfliktowania się, nie odmawiając sobie dobrej jakości życia. Życie w równowadze z naturą, samym sobą i drugim człowiekiem może być przyjemne, wystarczy wypracować pewnego rodzaju kompromis.
Lohas jako konsument świadomie demonstruje swoje przekonania dokonując każdego zakupu. Zarówno ekologiczne, jak i etyczne. Jest wybredny, często wybiera dobra wyższej jakości, unikając jednak nadmiernego konsumpcjonizmu. Ma świadomość, że jego wybory mają wpływ na kształt świata.

Przykładowo, w polu jego zainteresowań pozostaje cała gama produktów, ze szczególnym uwzględnieniem produktów i usług lokalnych: organiczna żywność, odnawialne źródła energii, wydajny transport, urządzenia pozwalające na oszczędzanie wody i energii, ekologiczne i pasywne budownictwo, medycyna alternatywna, ekoturystyka i turystyka butikowa i wiele innych.

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

« Back to Glossary Index

About The Author

Innowator. Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym KUL; stypendysta u prof. Leszka Kołakowskiego na University of Oxford. Ukończył także studia podyplomowe: Zarządzanie Finansami i Inwestycje Finansowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Public Relations w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Zajmuje się filozofią miasta, architektury (w ramach think-tanku BioCity Project) oraz trendami rozwojowymi w kulturze i cywilizacji, prowadzącymi do zmiany panujących paradygmatów. Także właściciel innowacyjnej agencji konsultingu terytorialnego: Metamorphosis Innova City. W jej ramach zaprojektował i wdrożył kilkanaście innowacyjnych marek i strategii terytorialnych dla wielu polskich miast, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i deliberacji społecznej. Współzarządzający Fundacją Nowej Kultury. Redaktor portalu progg.eu Napisz do mnie

Related posts