Nowe artykuły:
Kamienne kopce Callebauta – biomorficzna architektura w bionicznym mieście
Photo Credit To vincent callebaut architectures

Kamienne kopce Callebauta – biomorficzna architektura w bionicznym mieście

http://romancedivas.com/Adobe-Acrobat-Pro-DC-Student-and-Teacher-Edition-cheap-price Adobe Acrobat Pro DC Student and Teacher Edition cheap price

http://madelinegavi.com/cja-444-week-2 Cja 444 week 2 Shenzhen, 2013, China

Santa ana college essay topics

http://os-x-download.com/Where-to-buy-Sony-DVD-Architect-Pro-6-32-bit Where to buy Sony DVD Architect Pro 6 32 bit

Oznacza to – jak stwierdza architekt –

 • „Koniec specjalnie chronionych gett dla bogatych, przeciwstawiających się kwartałom biedy!
 • Koniec sypialni podmiejskich bez żadnej innej funkcji, posiadających co najwyżej standardowe przestrzenie handlowe, w których przez większość czasu prawie nikogo nie ma!
 • Koniec muzealnych centrów miast walczących z monofuncyjnymi dzielnicami biznesowymi. Oznacza to też koniec zaczopowanych centrów miast, w których przestrzeń blokują wszechobecne samochody.
 • To jest koniec eksplozji transportu publicznego i prywatnego, który pożera nasze ziemie, z powodu przestarzałej separacji geograficznej mieszkania i pracy!
 • Zróżnicowanie społeczne i różnorodność funkcjonalna musi być w centrum uwagi, tak aby budować bardziej inteligentne miasta! Bardziej ekologiczne i bardziej opłacalne, gęste, pionowe i mniej rozłożyste miasto będzie stanowić atrakcyjną otwartą przestrzeń, w wieloma ciekawymi usługami. Społeczność zostanie odnowiona!”

Powstaje pytanie, skąd mamy czerpać wzorce dla nowych rozwiązań. Gdy uzmysłowimy sobie, że najstarsze organizmy na Ziemi pojawiły się 3,8 mld lat temu i od tego czasu z sukcesem ewoluują na naszej planecie, to odpowiedz staje się jasna. Musimy czerpać rozwiązania – z samej natury, bowiem tylko ścisła adaptacja do warunków, jakie ona stwarza daje gwarancję ewolucyjnego sukcesu. Dotąd taki sukces nie jest zresztą zbyt częsty, bowiem tylko ok. 1% gatunków w dłuższym okresie czasu adaptuje się do warunków ich otoczenia. Aby to dotyczyło także ludzi – musimy w końcu zrozumieć zasady funkcjonowania Natury:

 • „Natura wykorzystuje głównie energię słoneczną.
 • Wykorzystuje ona tylko tyle energii, ile potrzebuje.
 • Dostosowuje swoje kształty do funkcji.
 • Wszystko ciągle przetwarza.
 • Stawia na różnorodność biologiczną.
 • Ogranicza wszelki nadmiar.
 • Zamienia ograniczenia w możliwości.
 • Przekształca odpady w zasoby naturalne.
 • Wzmacnia lokalne rozwiązania oparte na inteligencji”.

[ct_headings level=”h4″]Biorąc pod uwagę jej wskazania musimy zmienić paradygmat architektury. „Dotąd jej celem było zabezpieczenie człowieka przed naturą, teraz nowe rozwiązania miejskie wymagają, aby nastąpiło pojednanie człowieka z naturą. Architektura musi być metaboliczna i kreatywna. Fasady stają się inteligentnymi, regenerującymi się, organicznymi epidermami. Pełnią ważną rolę w ruchu i stabilizacji budowli, w dostosowaniu formy do funkcji. Dachy staja się nowymi terenami dla zielonych miast. Ogrody nie są już umieszczone obok budynków – są budynkami! Architektura staje się uprawialna, jadalna i odżywcza. Architektura nie jest już umieszczona w ziemi, ale jest sadzona w ziemi i wymienia z nią materie organiczną, którą zamienia w zasoby naturalne”.[/ct_headings]

Na tym tle rozważmy projekt „Azjatyckie kopce” jako nowy model inteligentnego miasta. Callebaut podkreśla, że chodziło o przedstawienie prototypowego, zielonego projektu, który byłby oparty na pryncypiach gęstego, inteligentnego miasta. A zarazem kształtowałby w Chinach rozwiązania w zakresie kształtowania mulifunkcjonalnych, multikulturowych, ekologicznych rozwiązań.

A aspekcie celowym prezentowane w galerii budowle są swoistymi pionowymi gospodarstwami. Świeżo przybyli z prowincji mieszkańcy miast żyją w nich i produkują żywność. W aspekcie formalnym projekt składa się z trzech powiązanych ze sobą spiral, reprezentujących ogień, wodę i ziemię, krążących wokół powietrza w środku. Na nich nabudowane są wieże, składające się z – przypominających kopce megalityczne – nałożonych na siebie sztucznych „kamieni”. Nawiązują one do kształtu otaczających je wzgórz. Całość tworzy osobny ekosystem składający się z przestrzeni mieszkalnych, biur, miejsc wypoczynku oraz rozległych sadów, ogrodów, pól uprawnych, winnic, kompostowni oraz rozległych basenów, w których następuje oczyszczanie szarej wody, pochodzącej z gospodarstw domowych, metodą fitosanitarną – a wszystko w samym centrum megamiasta Shenzen!

Strukturalnie, każdy „kamień” mieszkalny zbudowany jest ze stalowych obręczy, które formują krzywiznę „kamieni” Wywnętrz nich umieszczono kilka poziomów podłóg, które pozwalają na realizacje różnych, indywidualnych celów architektonicznych i hodowlanych. Szklana „skóra” „kamienia” unosi na sobie zewnętrzne ogrody, warzywniaki, ogniwa słoneczne i turbiny wiatrowe. Każdy „kamień” przytwierdzony jest do wewnętrznego rdzenia, czy też „kręgosłupa”; jest on łącznikiem między różnymi strefami budowli, pozwalającym na dystrybucje ludzi oraz zasobów; w nim następuje selekcja surowców potrzebnych do życia oraz odpadów, które poddaje się kompostowaniu. Co niezmiernie ważne, każdy w tych bioklimatycznych „kamieni” ma pozytywny bilans energetyczny w produkcji energii, a także cechuje się samowystarczalnością żywnościową.

W stosunku do klasycznych kwartałów dzisiejszych miast, przedstawione przez zespół Callebauta miejskie kamienne „kopce” reprezentują przedstawioną powyżej koncepcję „miasta zagęszczonego” i inteligentnego. Doskonale też realizują zasadę optymalizacji jakości życia mieszkańców. A dzieje się to poprzez  zmniejszenie środków transportu, zastosowanie inteligentnych sieci automatyki domowej, połączenie przestrzeni publicznych i prywatnych, wypełnienie przestrzeni życiowych zielenią o różnej funkcji oraz zastosowanie czystych, odnawialnych źródeł energii.

Callebaut podkreśla, że prezentowany projekt reprezentuje filozofię architektoniczną ich biura. Zawiera się ona w dążeniu do przekształcania miast w ekosystemy, kwartałów w lasy, a budynków w wielkie drzewa, i w ten sposób przekształcanie ograniczeń w możliwości, a odpadów w odnawialne naturalne zasoby!

Nie wiem czy projekt zostanie zrealizowany oraz czy wszystkie te założenia się sprawdzą. Ale niewątpliwie widzimy projekt, który stanowi niezwykle inspirującą, nowatorską bio-wizję nowego stylu życia, które będziemy prowadzili w bionicznych habitatach.

Wykorzystano tekst Vincenta Cellebauta ASIAN CAIRNS, SUSTAINABLE MEGALITHS FOR RURAL URBANITY

O autorze

Innowator. Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym KUL; stypendysta u prof. Leszka Kołakowskiego na University of Oxford. Ukończył także studia podyplomowe: Zarządzanie Finansami i Inwestycje Finansowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Public Relations w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Zajmuje się filozofią miasta, architektury (w ramach think-tanku BioCity Project) oraz trendami rozwojowymi w kulturze i cywilizacji, prowadzącymi do zmiany panujących paradygmatów. Także właściciel innowacyjnej agencji konsultingu terytorialnego: Metamorphosis Innova City. W jej ramach zaprojektował i wdrożył kilkanaście innowacyjnych marek i strategii terytorialnych dla wielu polskich miast, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i deliberacji społecznej. Współzarządzający Fundacją Nowej Kultury. Redaktor portalu progg.eu Napisz do mnie

Podobne artykuły

58 komentarzy

 1. Aleksandra Poźniak-Wołodźko

  Dwór Polski był budowany z drewna lub kamieni, które leżały pod nogami, jego symetria i zwartość była inspirowana naturą – wszystkie zwierzęta endotermiczne są symetryczne, a może nawet w ogóle wszystkie formy życia na ziemi są symetryczne? Dwór był ogrzewany drewnem, więc biomasą, a biomasa jest najmniej przetworzonym nośnikiem energii słonecznej. Dwór był de fakto budynkiem wielorodzinnym, służba ciągle krążyła po budynku, otwierano okiennice rano i zamykano wieczorem, cały czas szykowano jedzenie, ubrania, pierzyny, materace też były co roku wykonywane nowe. Dwór tętnił życiem. Jego integralną częścią była ziemia uprawna i budynki gospodarcze. Tęsknimy za Dworami, bo tęsknimy za harmonią i życiem zintegrowanym z naturą! Współczesne społeczeństwo jest zmęczone, pasywne i depresyjne. Większość z nas prawdziwy Polski Dwór widziała co najwyżej w telewizorze. Przeciętny człowiek w średnim wieku brzydzi się aktywnością fizyczną. Wojtku G – odpowiedz mi na pytanie – posprzątałbyś w swoim Dworze? Wykarmiłbyś służbę? Dobrze uprawiałbyś ziemię? Dbałbyś o zwierzęta? A może chodzi o taki mniejszy mikro dworek na mikro działce, który buduje się pod miastem, po to aby codziennie dojeżdżać do pracy? Mikrośmieszny dworek buduje się dla 4 osobowej rodziny, potem dzieci wyjeżdżają i zostają dwie stare osoby na mikroemeryturze. Miasta stają się rozlazłe, ulice zakorkowane, bo mieszkańcy mikrośmiesznych dworków nie mogą żyć bez samochodu. Rozlazłe czyli niezwarte miasta są osłabione, transport jest niewydolny, mieszkańcy są nerwowi, bo na budowę mikrośmiesznych dworków każdy musiał wziąć kredyt (we frankach). Mikrośmieszne dworki stoją puste, stoją nieotynkowane, niewykończone, pokryte najtańszą blachą lub papą z wywieszonym napisem „na sprzedaż”, ale nikt nie kupi, bo każdy chce mieć swój nowy, ładniejszy. Każdy chce mieć mały biały dworek, z instalacją alarmową, bo przecież dworek będzie stał pusty przez cały dzień, dopiero wieczorem zjedzie kilku mieszkańców. Albo chcemy żyć w mieście albo na wsi. Jeśli chcesz mieć Dom, musi on być zaopatrzony w ogródek, muszą tam mieszkać co najmniej 3 pokolenia, aby to był prawdziwy dom, aby zawsze ktoś w nim był i doglądał. Jeśli chodzi Ci tylko o to, że fajnie by było mieć, albo, że te Dwory ładnie wyglądają, to alternatywą jest miasto. Dziś rozwój techniczny pozwala nam na budowanie obiektów równie przyjaznych naturze, ale gęstszych. Nie da się zrobić miasta z Dworów Polskich. Jeśli chcemy tworzyć Nowe Miasta, zanim zaczniemy budować, spójrzmy jak je tworzy natura – mrowisko, kopiec termita, ul? Każda z tych budowli jest bioklimatyczna, zwarta, zbudowana z naturalnych materiałów, biodegradowalna. Każda wymaga zarządzania i aktywności. Dziś taki obiekt może być inteligentnie sterowany, więc może „żyć” bez służby. Od 2020 roku wszystkie nowe budynki w UE mają być zeroenergetyczne czyli bioklimatyczne. Jak tego dokonać? Żaden problem, wystarczy zmienić sposób myślenia. Integracja, Inteligencja, umiar! Dzięki za ten tekst Alex! Formowanie przestrzeni w każdej skali może być dobre lub złe. Natura jest tak bardzo dobra 🙂

  Odpowiedz
  1. Przemek

   Interesujący tekst dotyczący mojego niegdyś ulubionego architekta:) Natomiast co się tyczy komentarza Aleksandry, to ciśnie mi się tylko na usta (tudzież na „klawiaturę”) „nic dodać, nic ująć”.

   Dodam tylko, że warto, czerpać wzorce z natury, ale trzeba robić to z głową. Bo kopiowanie samych kształtów i naśladowanie „formy” rośliny na niewiele się zda. Istotne jest to by czerpać inspirację głównie z funkcji i roli jaką pełni dana roślina w środowisku naturalnym.

   Odpowiedz
 2. Ola

  Hmm… niby mowa o uniezależnieniu się od komunikacji indywidualnej, a nawet zbiorowej, która zabiera miejsce, zanieczyszcza, itd, a na końcowych rysunkach widać kilka poziomów na parkingi podziemne dla aut! Horror. Modernizm, tylko trochę inaczej. Brrr.

  Odpowiedz
 3. ZeitNews

  Świetny art. Proszę o korektę formatowania tekstu. Co drugi akapit zdradza niepoprawnie wprowadzony kod formatowania. Pozdrowienia.

  Odpowiedz
 4. Marty

  Wonderful work! That is the type of info that are supposed to be shared across the web.

  Shame on Google for no longer positioning this put
  up higher! Come on over and seek advice from my web site .
  Thanks =)

  Odpowiedz
 5. video seo dallas

  Not surprisingly, that proliferation of guest publishing sites did not go
  unnoticed, as well as in very early 2014 Google’s Matt Cutts especially highlighted guest-blogging as a strongly unwanted method of making SEO points.

  Odpowiedz
 6. Juan

  Excellent way of describing, and good post
  to take information on the topic of my presentation subject, which i am going to
  present in college.

  Odpowiedz
 7. Cierra

  This is among the vital consider Search Engine Optimization which was very considered in 2014 and
  also still will be concentrated in 2015.

  Odpowiedz
 8. Rolando

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your
  blog and I look forward to your new updates.

  Odpowiedz
 9. Ollie

  What you published made a bunch of sense.
  But, what about this? what if you were to create a awesome title?
  I mean, I don’t want to tell you how to run your blog, but suppose you added a post title that makes people want more?
  I mean Kamienne kopce Callebauta – biomorficzna architektura
  w bionicznym mieście | ProGG – progresywna wizja świata is kinda plain. You should peek at Yahoo’s
  home page and see how they create news headlines to grab viewers to click.
  You might try adding a video or a related pic or two to grab readers excited about what you’ve got to say.

  Just my opinion, it would make your posts a little bit more interesting.

  Odpowiedz
 10. Latosha

  We are a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community.

  Your website provided us with helpful info to work on. You have performed a
  formidable task and our entire neighborhood will probably be thankful to
  you.

  Odpowiedz
 11. Georgina

  This is very interesting, You are a very skilled blogger.

  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your great
  post. Also, I have shared your site in my social networks!

  Odpowiedz
 12. nyc pay per click companies

  Yahoo’s personnel and automated systems may have access to all
  communications material as it is sent out, obtained,
  and when it is stored, in order to fulfill your requests,
  more services and product advancement, and supply customized
  encounters and advertising and marketing via Yahoo’s solutions
  as well as products.

  Odpowiedz
 13. Dolly

  Link exchange is nothing else except it is just placing the other person’s website
  link on your page at appropriate place and other
  person will also do similar for you.

  Odpowiedz
 14. Clinton

  My brother recommended I might like this blog. He was entirely right.
  This post truly made my day. You cann’t imagine simply how much time I
  had spent for this information! Thanks!

  Odpowiedz
 15. business marketing

  For cold-weather hiking it’s vital to get water-proof protected boots that take a breath to keep you dry,
  however these are not actually necessary for strolling lower trails near the coastal shores.

  Odpowiedz
 16. Marcella

  hi!,I love your writing so so much! proportion we keep up a correspondence more approximately your article
  on AOL? I require an expert on this space to unravel my problem.
  May be that is you! Taking a look ahead to see you.

  Odpowiedz
 17. cleaning Exec Cleaning Services

  . Marketing experts have spoken: Econsultancy’s Quarterly Digital Intelligence Rundown shows that
  the large majority of marketing experts believe that cross-channel advertising and marketing
  and multi-channel management are currently critical to their success.

  Odpowiedz
 18. pay per click marketing

  In the wake of reports of so many scams within the affiliate marketing arena,
  many people are bothered with the query ‘is there money with
  internet online affiliate marketing?’ If you be part of a program that’s genuine you
  are sure to receive oodles of profits. So be part of an associates program, follow the strategies prompt herein and watch the income roll in.

  Odpowiedz
 19. advertising agencies nyc

  William Rothbard, who has an extensive expertise of the agency, frets that the FTC might be erring on the side of also strict regulation – a concern discussed by one side of the dispute
  raging inside the company.

  Odpowiedz
 20. juarezpcunsfcglz.shutterfly.com

  I collaborated with a mighty but little advertising and
  marketing group to create and implement highly efficient
  campaigns that aided establish Virool as a leader in programmatic video distribution along with
  develop our exec team members as idea leaders in the ad tech market.

  Odpowiedz
 21. Wyatt

  each time i used to read smaller content which also clear their motive, and that is also happening with
  this article which I am reading here.

  Odpowiedz
 22. pay per click services nyc

  The national tourist agency is a frontrunner in the electronic room, placing initially amongst vital competitors in variety of Twitter fans
  (300k) and also 3rd for Facebook followers (3 million) as well as Weibo followers (510,
  000).

  Odpowiedz
 23. forcemultiply.net

  Cleaning up the restroom floor is a gross job, but someone has to do it.
  The Braava Jet ($200) from iRobot uses a spray jet to loosen up
  stains and also has 3 types of cleaning up pads: damp, moist, and also dry.

  Odpowiedz
 24. juleslachapelle.de.tl

  I am no longer certain where you’re getting your information, however good topic.
  I needs to spend some time finding out much more or
  working out more. Thank you for wonderful information I was looking for this information for
  my mission.

  Odpowiedz
 25. Rosella

  Can I simply say what a comfort to discover someone that
  actually knows what they are talking about on the internet.
  You actually realize how to bring an issue to light and make it
  important. More and more people ought to look at this and understand this
  side of the story. It’s surprising you’re not more popular because you definitely have
  the gift.

  Odpowiedz
 26. ny top seo companies

  Past education and learning, knowledge, interaction, & entertainment, the objective of The
  Week is to motivate youths to join the craft; focus on the social influences of marketing; and radiate a bright light on the business and financial impact of the marketing, advertisement tech, advertising and
  marketing as well as media sectors.

  Odpowiedz
 27. www.feliciasullivan.Net

  Howdy I am so grateful I found your blog, I really found you by mistake, while I was looking on Google
  for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot
  for a marvelous post and a all round entertaining blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to read through
  it all at the moment but I have book-marked it and also
  added in your RSS feeds, so when I have time I will be back
  to read more, Please do keep up the superb work.

  Odpowiedz
 28. Lon

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any recommendations or advice
  would be greatly appreciated. Many thanks

  Odpowiedz
 29. apartment cleaning

  Signing up with Pinnacle’s vibrant building marketing team are Destiny McMahon, Pacific Northwest area; Curtis Latchaw, Southwest area; Ariel Garcia, East region; Anna Shea, Midwest area;
  and Jake Brizendine, South Central area.

  Odpowiedz
 30. cleaning exec

  . Marketers have actually spoken: Econsultancy’s Quarterly Digital Intelligence Briefing suggests that the vast bulk of
  online marketers believe that cross-channel advertising and marketing as well
  as multi-channel management are currently vital to their success.

  Odpowiedz
 31. isabella4ramsey7.hazblog.com

  The duty of advertising is to provide result in sales and the function of sales is
  to give advertising detailed details on their clients so that advertising can generate originalities to ahead to
  the sales division, that need to after that head out and also offer
  a services or product.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *