19. 03. 2024

Nowe artykuły:
Architektura Antysmogowa: katalizator czystego powietrza w Paryżu
Photo Credit To Inhabitat

Architektura Antysmogowa: katalizator czystego powietrza w Paryżu

Prezentujemy kolejny znany projekt Vincenta Callebaut’a – rodzaj maszyny anty-smogowej, która jest zarazem innowacyjną przestrzenią miejską. Mamy przykład jak kształtować bioniczne budowle, które spełniają zawsze podwójną rolę: wchodzą w interakcje z Naturą; wspomagają ją, a zarazem – spełniają funkcje utylitarne dla człowieka. Widzimy bioekstensywne myślenie na każdym poziomie..

N ]ajnowszy projekt architekta Vincenta Callebaut’a umieszcza galerie, sale konferencyjne i miejsca spotkań nad kanałami i opuszczonymi torami kolejowymi w dziewiętnastej dzielnicy Paryża. Prototyp nie tylko stosuje technologię przyjazną dla środowiska, ale też stał się czymś więcej niż tylko przykładem zrównoważonego dizajnu. Anti Smog: An Innovation Centre in Sustainable Development (Anty-smog: innowacyjne centrum zrównoważonego rozwoju) Callebauta jest katalizatorem, który oczyszcza powietrze.

Projekt skupia się przede wszystkim na Solar Drop (Kropli Słońca), eliptycznej strukturze, umieszczonej nad nieużywanymi torami kolejowymi. Z zewnątrz urządzenie jest umocowane 250 m2 fotowoltaicznych paneli oraz pokryte dwutlenkiem tytanu (TiO2). System fotowoltaiczny PV produkuje na miejscu energię elektryczną, podczas gdy powłoka z TiO2 sprawia, że promieniowanie ultrafioletowe wchodzi w interakcję z cząsteczkami powietrza, niszczy zawarte w nim substancje organiczne oraz zmniejsza zanieczyszczenie.

Callebaut opisuje ten proces jako próbę „zaabsorbowania oraz przetworzenia fotokatalitycznego efektu chmury szkodliwych gazów (smogu), wytworzonych przez intensywny ruch drogowy w pobliżu Paryża”. Pod eliminującą smog powierzchnią, budynek mieści przestrzeń publiczną z centralnym dziedzińcem i naturalną laguną. To miejsce, jak przewiduje Callebaut, stanie się lekcją mówiącą o możliwościach ekologii miejskiej i odnawialnej energii.

„Wieża wiatru”, druga części Anti Smog, o spiralnym kształcie i fasadzie złożonej – na zmianę – z turbin (Vertical Axis Wind Turbines, VAWT) oraz roślinności, wznosi się ku niebu, by wyłapywać miejski wiatr. Rampa prowadzi zwiedzających przez przestrzeń muzealną, aż do ogrodu na szczycie, z którego rozciąga się widok na Paryż.

Anti Smog oferuje innowacyjną przestrzeń miejską: zachęcającą, zasilaną odnawialną energią, która wywołuje pozytywny efekt na otaczające ją miejskie otoczenie. Jak mówi projektant, jest „samowystarczalnym dépolluante”. Och, oui.

Tłumaczyła: Maria Pallado

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

Post source : Anti Smog Architecture: A Catalyst for Cleaner Air in Paris

About The Author

mm

Materiały redakcji Progg.

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *