19. 03. 2024

Nowe artykuły:
Śmieciowe myśli

Śmieciowe myśli

Wiele się dziś mówi o ochronie środowiska naturalnego, ale zapomina się, że najczęstszą przyczyną wszelkich kryzysów cywilizacyjnych jest chaos w naszych głowach, w naszych umysłach, systematycznie podtruwanych przez korporacyjne przekazy reklamowe. I o tym pisze Micah White, tzn. o potrzebie ochrony naszego wewnętrznego środowiska, o zdrowiu mentalnym (mental environment).

Micah White

Śmieciowe myśli

C zym jest zanieczyszczenie/skażenie?

W 14. wieku zanieczyszczenie / nieczystość miały wyłącznie znaczenie duchowe, niematerialne. Wówczas angielskie słowo “to pollute” oznaczało zbezczeszczenie czy splugawienie wszystkiego, co było uważane za święte: jak ludzka dusza czy wrażliwość moralna. Dopiero pod koniec 19. wieku słowo “pollution” (zanieczyszczenie)  nabrało dzisiejszego znaczenia – o zabarwieniu naukowo-materialistycznym.

Co przykre, wraz ze zmianą odcienia znaczeniowego tego słowa, zaczęliśmy skupiać uwagę w przeważającym stopniu na zanieczyszczeniu naszego zewnętrznego środowiska naturalnego, ignorując zupełnie skażenie naszego umysłu  –  a więc środowiska wewnętrznego.

Choć pewnie nikt celowo nie połknąłby fiolki z trucizną, to jednak wielu z nas codziennie nieustannie konsumuje toksyczne informacje, skażoną wizualną papkę. Reklama jest pełna info-toksyn, jest symbolicznym wyziewem toksycznym, zaprogramowanym, by skazić środowisko naszego umysłu.

Śmieciowe jedzenie jest przyczyną otyłości, ale serwowana nam śmieciowa narracja, reklamy mogą powodować większe szkody. Do pewnego stopnia konsumpcja fast foodów jest naszym świadomym wyborem, tymczasem “fast thoughts”, czyli szybkie komunikaty reklamowe atakują nas znienacka, nieprzygotowanych, nieświadomych. Gdy idziemy ulicą, nasze oczy przechwytują przesłania z tablic reklamowych, zaprojektowanych tak, by ich przekaz dotarł bezpośrednio do naszej podświadomości, bezpośrednio do naszego umysłu. Każda więc kolejna reklama podtruwa psychikę.

Troska o zdrowie naszego środowiska umysłowego nie jest koncepcją nową. Kilka pokoleń wstecz, francuski pisarz Emile Zola stworzył nawet opowiadanie satyryczne “Zatruty przez reklamy”, które miało być  swoistym ostrzeżeniem. Jest to historia szybkiego upadku Pierre’a Landry, który naiwnie wierzył w obietnice reklamodawców.

Biedny Pierre przez całe swoje życie ponosił dotkliwe konsekwencje swej łatwowierności, kupował bowiem wszystko, co reklamodawcy zachwalali jako najlepsze. Zapłacił krocie za rezydencję na bagnach o ścianach cienkich jak papier. Utracił włosy po użyciu toniku na rzekomy porost włosów. Zapadł na zdrowiu po zażyciu “leczniczych” pigułek z apteki. Pierre nawet swą domową biblioteczkę tworzył na podstawie list bestsellerów, a żeby wiedzieć, co  myśleć o swoich zbiorach, czytał jedynie recenzje prasowe i tylne okładki książek. Utraciwszy zdolność krytycznego myślenia, pełen strzępków myśli przejętych z oglądanych sloganów – w końcu Pierre umarł, jakąś głupią śmiercią, zatruty przez reklamy.

Dziś wszyscy jesteśmy Pierre’em Landry. Reklama zatruła nam umysły, skorumpowała kulturę i odwróciła uwagę od dążenia ku wartościom, mądrości i rozważnemu zarządzaniu przyrodą. Szukamy tylko krótkotrwałej przyjemności dostarczanej nam przez konsumpcjonizm: wszystko czego nam trzeba, to nowe gadżety i wyrwane z kontekstu proste myśli na Twitterze.

Reklamy przesłaniają nam klarowne widzenie, nie pozwalają dostrzec faktu, że przez nadmierną konsumpcję, nasza cywilizacja zmierza szybkim miarowym krokiem w kierunku katastrofy ekologicznej.

Kolej na nas – musimy zewrzeć siły i otwarcie przeciwstawić się korporacyjnej narracji. Dopiero wówczas ruch ochrony środowiska mentalnego ma szanse chwycić wiatr w żagle.

Tłumaczyła: Joanna Gołębiewska

To wideo jest efektem współpracy pomiędzy artystami-wizjonerami z grupy Smart Bubble Society i Micah White’em redaktorem magazynu Adbusters.

Micah White jest redaktorem magazynu Adbusters. Uważa się go za współtwórcę ruchu Occupy Wall Street.

Źródło: Micah White. Junk Thoughts. Adbusters Magazine. Blackspot blog z 26 marca 2010 (tłumaczenie za zgodą redakcji).

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

About The Author

mm

Materiały redakcji Progg.

Related posts

1 Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *