19. 03. 2024

Nowe artykuły:
Zieleń dla tramwajów

Zieleń dla tramwajów

Przedstawiamy relatywnie nowe zjawisko z kategorii miejskich rozwiązań proekologicznych – zielone torowiska tramwajowe.

J ednym z istotnych typów zielonych łączników są zielone korytarze. Pisałem o tym w artykule Stwórzmy wrocławską sieć zieleni. Fantastycznym elementem takiego zielonego korytarza komunikacyjnego może być tramwaj na zielonym torowisku. Co mam konkretnie na myśli – zobaczycie w obszernej galerii poniżej, ale ogólnie można powiedzieć, iż chodzi o pokrycie trawą (z rolki lub mieszanką specjalnych traw), bądź rozchodnikami (tj. bylinami lub krzewinkami nisko krzewiącymi) przestrzeni między szynami torowisk tramwajowych, które – co niezmiernie ważne – są zamknięte dla ruchu samochodowego. 

W wielu krajach tego typu rozwiązania stają się normą, np. w Niemczech i we Francji. Ale także – jak przekonacie się w galerii – obecne są w wielu innych krajach. Co szczególnie cieszy, zaczynają powstawać także w Polsce. Są już pierwsze realizacje: w Poznaniu, Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, ale i we Wrocławiu, na Pilczycach i Kozanowie.

Zalety zielonych torowisk:

  • znaczne zmniejszenie drgań oraz hałasu emitowanego przez tramwaje, co oznacza znaczna poprawę jakości życia mieszkańców
  • pochłanianie zanieczyszczeń i kurzu
  • pochłanianie dwutlenku węgla
  • obniżenie kosztów utrzymania torowisk (dłuższa żywotność)
  • pochłanianie wody opadowej, co zmniejsza obciążenia miejskiej kanalizacji
  • wzrost ilości terenów zielonych w miastach (aktywna biologicznie przestrzeń), i to często w strefach wysoce zurbanizowanych (efekty proekologiczne)
  • poprawienie estetyki wielu stref miejskich, często w Polsce szczelnie przykrytych betonem i asfaltem
  • wzrost bezpieczeństwa torowisk poprzez izolacje elektryczną szyn przed prądami błądzącymi

Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że wiążą się z nimi także pewne koszty. Chodzi głównie o zużycie energii elektrycznej i wody – koszty na zraszacze, jak również związane z pielęgnacją zielonego torowiska – koszty koszenia trawy. Przedstawione zalety znacznie przeważają jednak nad kosztami. Mam nadzieję zatem, że przedstawione w poniższej galerii rozwiązania staną się wkrótce standardem w naszym kraju.

Zapra­szam do dys­ku­sji ! — poniżej, w komentarzach.. 

  • Bazylea, Szwajcaria. Torowisko może samo być podstrefą parku. Tutaj widzimy przykład przestrzeni wygrodzonej dla tramwaju, na kolejnych przykładach - przestrzenie otwarte.
Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

About The Author

Innowator. Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym KUL; stypendysta u prof. Leszka Kołakowskiego na University of Oxford. Ukończył także studia podyplomowe: Zarządzanie Finansami i Inwestycje Finansowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Public Relations w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Zajmuje się filozofią miasta, architektury (w ramach think-tanku BioCity Project) oraz trendami rozwojowymi w kulturze i cywilizacji, prowadzącymi do zmiany panujących paradygmatów. Także właściciel innowacyjnej agencji konsultingu terytorialnego: Metamorphosis Innova City. W jej ramach zaprojektował i wdrożył kilkanaście innowacyjnych marek i strategii terytorialnych dla wielu polskich miast, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i deliberacji społecznej. Współzarządzający Fundacją Nowej Kultury. Redaktor portalu progg.eu Napisz do mnie

Related posts

4 Comments

  1. tomo

    Niestety wydaje mi się że ostatnie zdjęcie w galerii jest błędnie podpisane. Mieszkam we Wrocławiu od 30 lat i w zyciu ie widziałem „zielonego szlaku tramwajowego” . Włodarze miejscy wdrażają raczej koncepcję betonowego miasta, przeplatanego raz na jakiś czas fikuśną fontanną. Drzewa natomiast traktowane są jako wrogie organizmy, próbujące zawłaszczyć przestrzeń i dlatego też są konsekwentnie wycinane. Pozdrawiam

    Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *