17. 06. 2024

Nowe artykuły:
Biocentryzm

Biocentryzm

Biocentryzm – nowy paradygmat kulturowo – cywilizacyjny, zastępujący modernizm \ industrializm \ konsumpcjonizm, czyli obecną fazę rozwoju cywilizacji.

B. przeciwstawia się antropocentryzmowi, czyli przekonaniu, że człowiek ma specjalną, wyróżnioną pozycję w naturze; że jest jej „panem”. B. twierdzi natomiast, że wszystkie formy życia są sobie równe, bo wszystkie tworzą sieć życia. Każdy element tej sieci jest ważny. Zgodnie z podejściem holagmicznym (zob. holagmika) – nie można uprzywilejowywać, czy chronić danych gatunków w ramach pewnego modelu cywilizowanego życia; w centrum cywilizacji musi być rozwój (ochrona) całej sieci życia ewoluującej na planecie Ziemia.

Z punktu widzenia b. absurdalne jest zatem dążenie człowieka do tworzenia wyizolowanego z natury („sztucznego”) świata cywilizacji (zob. cywilizacja industrialna, modernizm). Tego typu model prowadzi do wielu patologii, które widzimy na każdym kroku (przykłady – w artykułach na Proggu). B. niesie przesłanie, że człowiek do swojego wszechstronnego rozwoju potrzebuje głębokich relacji z całą siecią życia, której jest częścią.

Dlatego stoimy przed wielkim zadaniem zmiany antropocentrycznej, antropoprogresywnej optyki. Musimy pamiętać, że przez ostatnie ponad 500 lat, czyli od początku formacji kulturowo-cywilizacyjnej określanej jako renesans (będącej, w istocie, renesansem starożytnego humanizmu), zajmujemy się raczej utrwalaniem dominacji człowieka nad naturą, czyli antropoprogresem (a w ostatnich 200 – wręcz utrwalaniem jej za pomocą skomplikowanych technologii przemysłowych, czyli technoprogresem). I to ustanowiło nasz współczesny paradygmat społeczeństwa industrialnego. Będąc wewnątrz tego sztucznie wykreowanego świata, mamy słabe pojęcie, jak mogłyby wyglądać stosunki społeczne i różne układy cywilizacyjne, gdybyśmy naprawdę serio traktowali założenie, iż nie „czynimy sobie ziemi poddanej”, ale czynimy sobie z nią głębokie partnerstwo… Czyli że nie budujemy cywilizacji pasożytniczej, tylko symbiotyczną z biosferą. Czeka nas szereg głębokich wglądów, swoista rewolucja kulturowa – aby dowiedzieć się jak budować nasz świat, cywilizację w głębokiej harmonii z naturą – i tym zajmuje się Progg.

Podziel się opinią:
Pin Share

Comments

comments

« Back to Glossary Index

About The Author

Innowator. Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym KUL; stypendysta u prof. Leszka Kołakowskiego na University of Oxford. Ukończył także studia podyplomowe: Zarządzanie Finansami i Inwestycje Finansowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Public Relations w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Zajmuje się filozofią miasta, architektury (w ramach think-tanku BioCity Project) oraz trendami rozwojowymi w kulturze i cywilizacji, prowadzącymi do zmiany panujących paradygmatów. Także właściciel innowacyjnej agencji konsultingu terytorialnego: Metamorphosis Innova City. W jej ramach zaprojektował i wdrożył kilkanaście innowacyjnych marek i strategii terytorialnych dla wielu polskich miast, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i deliberacji społecznej. Współzarządzający Fundacją Nowej Kultury. Redaktor portalu progg.eu Napisz do mnie

Related posts